Hodnocení odrůd zařazených do seznamu doporučených odrůd (SDO) pro rok 2025 vychází z výsledků pokusů prováděných v letech 2021–2024 na zkušebních stanicích Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) a spolupracujících organizací. Zkoušení probíhá podle jednotné metodiky a pokusy jsou kontrolovány pracovníky Národního odrůdového úřadu ÚKZÚZ.
Konkrétní odrůdy
Do pokusů pro SDO lze zařadit pouze odrůdy registrované v ČR, které udržovatel nebo zmocněný zástupce přihlásil do zkoušek. Komise pro SDO zařazuje odrůdy do třech kategorií doporučování: předběžně doporučené – odrůdy nově zařazené do zkoušek pro doporučování s nejméně tříletými výsledky zkoušení, doporučené – odrůdy zkoušené nejméně čtyři roky a splňující základní kritéria pro doporučení, ostatní – odrůdy nesplňující některé ze základních kritérií pro doporučení. Výchozími kritérii pro hodnocení odrůd ovsa setého jsou výnos zrna, odolnost proti poléhání, odolnost proti napadení rzivostí ovsa (rzí ovesnou) a odolnost proti napadení komplexem listových skvrnitostí.
Mezi doporučené odrůdy patří Aspen, Bingo, Kertag, Korok, Lion, Perun, rambo, Remus, Talent, předběžně doporučenou odrůdou je Waran a do kategorie ostatní spadá Asterion.
Více informací naleznete v článku Ing. Olgy Dvořáčkové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v časopise Úroda (5/2025).*
Úvodní fotografie: Pokus s ovsem setým v Jaroměřicích nad Rokytnou (7. 6. 2024) Foto Olga Dvořáčková