13.04.2024 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Seznam doporučených odrůd jarního ječmene a jarní pšenice pro EZ

Odrůdové pokusy s jarními obilninami v podmínkách ekologického zemědělství jsou pravidelně zakládány od roku 2017. Smyslem těchto pokusů je popsat a ověřit chování odrůd ve specifických podmínkách s nízkou úrovní vstupů, bez aplikace pesticidů, s mechanickou ochranou proti plevelům. Odrůdy, které v těchto podmínkách obstojí, jsou doporučeny pro pěstování ekologicky hospodařícím farmářům.

Na základě pokusů

Hodnocení odrůd předkládané v časopise Úroda (5/2024) Ing. Olgou Dvořáčkovou a Ing. Vladimírou Horákovou z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) vychází z výsledků pokusů prováděných v letech 2020–2023 podle plodinových metodik ÚKZÚZ. Pokusy byly založeny na pozemcích certifikovaných pro EZ. Ošetřování během vegetace odpovídalo zásadám ekologického pěstování.

Mezi doporučené odrůdy jarní pšenice pro ekologické zemědělství patří Kapitol CPG, středně raná odrůda elitní (E) jakosti, Pexeso CPG, středně raná odrůda kvalitní (A) jakosti, a Registana CPG, středně raná odrůda chlebové (B) jakosti. Doporučenou odrůdou jarního ječmene pro ekologické zemědělství je Bente CPG, nesladovnická středně raná až raná odrůda, a předběžně doporučenou LG Belcanto CPG, středně raná sladovnická odrůda s výběrovou sladovnickou jakostí.*

Více informací přináší květnové vydání časopisu Úroda (5/2024).

Úvodní fotografie: Odrůdové pokusy s jarní pšenicí (Žabčice, 2023) Foto Vladimíra Horáková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down