17.04.2024 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šešuloví škůdci a ošetření porostů proti hlízence

Vlivem průběhu počasí jsou všechny porosty plodin daleko ve vývoji. Porosty řepek v 15. týdnu rozkvetly a objevují se již první šešuloví škůdci. Taktéž je důležité sledovat riziko napadení porostů bílou hnilobou řepky. V současnosti jsou vidět již příznaky napadení larvami krytonosců ve stoncích a řapících. Tato poškození představují hlavní vstupní bránu pro infekci spor bílé hniloby, které se uvolňují z klíčících apothecií. Informaci zveřejnil Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Vyhodnotit riziko

V průběhu 16. týdne je očekáváno silné ochlazení a mírné deště, které by mohly ovlivnit mikroklima v porostech kvetoucích řepek (většina monitorovaných porostů se pohybuje ve fázi BBCH 63–65, na jihu Moravy jsou řepky již v plném květu).

Rostlinolékařský portál uvádí kroky, na jejichž základě je možné jednoduše vyhodnotit situaci a určit, zda je nutné řešit otázku ochrany porostu proti hlízence (letos nutno nepodcenit situaci).

Klíčové otázky jsou:

  1. Je půda na poli s pěstovanou řepkou vlhká až mokrá?
  2. Je porost polouzavřen či zcela uzavřen (tedy, není vidět přes listovou plochu na zem)?
  3. Je porost řepky celkově vlhký až mokrý ještě v poledne (tedy, jsou-li při průchodu porostem vlhké kalhoty)?
  4. Je porost ve fázi kvetení BBCH 62–65 (korunní plátky začínají opadávat)?

Pokud bylo odpovězeno na výše uvedené otázky kladně a předpověď počasí hlásí srážky na další týden, je vhodné provést fungicidní ochranu (až do fáze BBCH 69, v intenzivních technologiích pěstování bylo vhodné zvážit aplikaci před květem). Prognostický model rizika výskytu bílé hniloby řepky, který pracuje na základě doby splnění meteorologických podmínek (teplota >= 7 °C a vlhkost >= 80 % za více než tři dny), by pěstitelé měli využívat společně s kalkulátorem rizika výskytu.

Šešuloví škůdci

Dále se podle zprávy RL portálu objevují v porostech již škůdci řepky, jako jsou krytonosec šešulový a bejlomorka kapustová. Jejich aktivita se s nadcházejícím ochlazením bude utlumovat. Signalizace ošetření by měla přijít u porostů v plném květu po odeznění ochlazení.

Výskyt šešulových škůdců je po ošetření nutné sledovat a při opakovaném překročení prahu škodlivosti ošetření opakovat. Je doporučeno používat kontaktní přípravky na bázi pyretroidů nebo neonikotinoidů, např. acetamiprid nebo lambda-cyhalothrin. Obě skupiny látek si prozatím udržují vysokou účinnost na šešulové škůdce. Při aplikaci POR je nutno dodržovat legislativu ohledně ochrany včel, uvádí dále zpráva.

Aktuální informace o výskytu bejlomorky kapustové a krytonosce šešulového lze sledovat v Mapách výskytu pro jednotlivé škodlivé organismy. Prognózu výskytu bílé hniloby řepky je možné sledovat v modulu Prognóza.

Úvodní fotografie: Bílá hniloba řepky, sklerocium uvnitř stonku Foto J. Gall, ÚKZÚZ

 Příklad prognózy rizika výskytu bílé hniloby řepky pro oblast Děbolín v roce 2024 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down