Šestá sezóna hybridního ječmene

Společnost Syngenta v letošním roce vstupuje v České republice do šesté prodejní sezóny hybridního ječmene Hyvido a přináší již čtvrtou generaci těchto hybridů. Portfolio pro letošní rok zaznamenalo velký pokrok. Po boku známého kompenzačního hybridu Galation se objeví novinky Baracooda, Galileoo a Toreroo. Změny v oblasti hybridního ječmene představil Ing. Martin Hájek, Ph.D., obchodní zástupce společnosti Syngenta Czech, s. r. o.

V sortimentu hybridních ječmenů Hyvido pro rok 2018 napočítáme čtyři materiály, z toho tři novinky. Novou generaci klasového typu zastupuje odrůda Baracooda, která nahrazuje jeden z nejúspěšnějších hybridů Wootan. Oproti němu disponuje vylepšeným zdravotním stavem, dosahuje vysokého výnosu, své uplatnění podle Ing. Hájka nalézá zejména v intenzivních technologiích. Kompenzačním typem nové generace hybridů Hyvido je Galileoo s velmi dobrým zdravotním stavem. Jako kompenzační typ se hodí do všech podmínek i na více extenzivní pozemky, doplnil řečník. Navázal další kompenzační odrůdou Toreroo, nástupce hybridu Mercurioo, s mimořádnou zimovzdorností, jako klíčovou vlastností tohoto materiálu. Vyznačuje se vysokými výnosy i v horších podmínkách i mimořádnou schopností regenerace. Do všech podmínek díky své flexibilitě a plasticitě patří známý hybrid Galation.

Na základě dlouholetých zkušeností vyvinula společnost Syngenta tzv. Hybrid Optimized System, tedy systém agrotechnických opatření, která by měla být dodržována pro plné využití genetického potenciálu jednotlivých hybridů. Tento systém zahrnuje optimální výši výsevku mezi 1,5 až 2,5 MKS podle hybridu a termínu výsevu, dvojí fungicidní ošetření, dvojí regulaci a optimalizované hnojení. Přínosem hybridní technologie Hyvido je průměrné navýšení výnosů 0,5 t/ha, vypočítané ze 40 poloprovozních ploch v České republice.

Osivo hybridních ječmenů Hyvido prodává společnost Syngenta ošetřené mořidly s fungicidní i insekticidní složkou, pomocná látka CETM navíc pomáhá obalit osivo a rozprostřít účinné látky po celé obilce i na těžko mořitelná místa. Za insekticidní účinností stojí známé mořidlo Cruiser 350 FS (thiamethoxam 350 g/l), fungicidní složku zastupuje exkluzivně pro hybridní ječmeny Hyvido novinka Vibrance Star (triticonazole 20 g/l, fludioxonil 25 g/l, sedaxane 25 g/l). Toto fungicidní mořidlo jako člen rodiny Vibrance disponuje technologií Rooting power, která zajišťuje bohatý kořenový systém. Ing. Hájek u tohoto produktu, jež je v současné době v registračním řízení, hovořil o širokém spektru kontroly chorob, zdůraznil jeho specializaci na prašnou sněť ječnou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *