Sadbě opět hrozí virózy

Letošní rok bude zřejmě z pohledu uznání sadbových porostů brambor kvůli virózám stejně problematický jako roky 2006–2008. Uvedl to Ing. Jaroslav Čepl, CSc., ředitel Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., na včerejším semináři v Lukavci u Pacova. Jak konstatoval, jsou v polovině testování a dosud bylo zamítnuto 30 % vzorků. Dodal zároveň, že obvykle bývají hodnoty v druhé polovině testování příznivější než v první.

 Seminář byl věnován novým metodám a postupům ve výživě a ochraně rostlin a přednášející se kromě jiného věnovali předpokládaným změnám nitrátové směrnice či omezenému hospodaření na erozí ohrožených plochách v souvislosti s GAIEC.
Hovořilo se například také o měně obvyklém poškození ozimé řepky. Ing. Jan Kazda z České zemědělské univerzity v Praze upozornil na výskyt směsné infekce viru mozaiky vodnice a viru západní žloutenky řepky, který na postižených lokalitách podle hrubého odhadu snížil výnos o 30 %. Ing. Pavel Rosenkranz ze společnosti NU Agrar konstatoval, že na některých polích se letos objevil sluneční úpal šešulí. Ten připomíná napadení šešulovými škůdci, ale na rozdíl od něj nejsou zrna poškozena.

Podrobnější informace najdete v některém z dalších čisel Zemědělce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *