30.08.2023 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S více než třicetiletou tradicí

Společnost BIOCONT LABORATORY, spol. s r. o., je česká rodinná firma s více než třicetiletou tradicí. Stěžejními produkty v polních plodinách zůstávají TrichoLet a TrichoTop na bázi drobné parazitické vosičky Trichogramma brassicae s účinkem na zavíječe kukuřičného.

Zacíleno na ochranu rostlin

Jak uvedl v rámci zemědělské výstavy Naše pole zástupce této firmy Ing. Martin Teplý, v letošním roce se ošetření kukuřice parazitickou vosičkou Trichogramma brassicae v jejich produktech bude blížit 30 000 hektarů. Velká část těchto ploch je ošetřována přípravkem TrichoLet, a to speciálně vyvinutým a patentovaným způsobem letecké aplikace pomocí známého „Čmeláka“.

Pro omezení předsklizňových a sklizňových ztrát u řepky a luskovin nabízí společnost BIOCONT neiontovou pomocnou látku Heliocover na bázi terpenů z borovice. „V současné době se často hovoří o odrůdách řepky s nepukavými šešulemi. Máme studie, že i když se tyto odrůdy zalepí, sníží se ztráty výdrolem o 18 procent,“ upozornil Ing. Teplý. Ošetření lze provádět pozemně, nebo letecky prostřednictvím firem, které leteckou aplikaci zajišťují. Řečník doplnil také příznivou cenu produktu, na který bývají navíc v jarním období slevové akce.

Dalším zajímavým produktem, který se v loňském i letošním roce osvědčil mimo jiné v obilninách, je kapalné minerální hnojivo Fertipen S, obsahující 700 g/l tekuté síry. Součástí formulace jsou též borovicové terpeny (lepení), díky nimž lze podle řečníka výrazně prodloužit dobu setrvání síry na povrchu ošetřených rostlin, a tím nejen zajistit lepší využití síry, ale také omezit rozvoj houbových chorob.

V loňském roce společnost BIOCONT úspěšně zaregistrovala kontaktní insekticid, akaricid a fungicid Oroganic na bázi pomerančových silic. Ty díky svým lipofilním vlastnostem narušují ochrannou vrstvu na povrchu těl drobných škůdců, jako jsou molice, mšice, třásněnky a svilušky, prostupují dovnitř a škůdci hynou na vysušení tělních tekutin. U původců houbových chorob působí na jejich povrchové struktury a vysouší je.

Program revitalizace půdy

Součástí filozofie společnosti BIOCONT o udržitelném zemědělství je i péče o půdu, a proto spolupracuje s francouzským dodavatelem, firmou Gaïago. Její reprezentant, regionální manažer Jan Vysoudil, hovořil o úspěšném programu revitalizace půdy. Pilotní fáze Uhlíkového programu, který patří v rámci Evropy k největším, je v tuto chvíli uzavřena. V příštím roce společnost představí novou upgradovanou podobu. Součástí tohoto programu je pomocný půdní prostředek k revitalizaci půdy NUTRIGEO L, který se podle Jana Vysoudila stal velmi populárním. Společně jej lze s bakteriálními produkty na výživu rostlin FREE N100 a FREE PK velmi dobře uplatnit při přechodu na regenerativní praxe.

Úvodní fotografie: Zástupci společnosti BIOCONT LABORATORY a Gaïago Jan Vysoudil, Eva Smetanová a Martin Teplý (zleva) představili celou řadu k přírodě šetrných produktů, některé z nich se mohou aplikovat i letecky Foto Barbora Venclová

Více informací se dočtete v týdeníku Zemědělec (35/2023).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down