07.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S pečivým přístupem k odrůdám

Společnost VP Agro, spol. s r. o., prezentovala v rámci zemědělské výstavy Naše pole v Nabočanech ucelený sortimentu obilnin a řepky. V letošním roce představili celou řadu novinek, které vhodně doplňují stávající odrůdy a do budoucna by mohly některé starší materiály nahradit.

Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv obilnin a řepky, představil v první řadě novou polopozdní klasovou odrůdu ozimé pšenice RGT Ritter (A), registrovanou v Německu v roce 2020. Odrůda má podle Ing. Shejbala v rámci německého sortimentu všech A odrůd nejlepší zdravotní stav, a to především listové plochy. Mezi další pozitiva odrůdy patří vedle výnosu, kde je hodnocena ještě lépe než RGT Reform, také odolnost vůči poléhání a zimovzdornost. Pro zásev 2022/2023 chystá společnost VP Agro další novinky v segmentu ozimé pšenice – RGT Borsalino (A) a RGT Specialist (B/C). První jmenovaná se podle Ing. Shejbala jeví velmi zajímavě v ranosti. Stejně jako Viriato patří mezi osinaté pšenice, je nižší a nepoléhavá, podle mrazových testů realizovaných s VÚRV dopadla lépe ohledně zimuvzdornosti než RGT Reform nebo Viriato. Velmi nízkou odrůdou a výrazně nepoléhavou je také RGT Specialist. Pode Ing. Shejbala jde o pozdnější materiál, odnoživý, s výborným zdravotním stavem především listové plochy. Sortiment ozimého dvouřadého ječmene doplňují nově odrůdy Bordeaux a Normandy, šestiřadého ozimého ječmene pak odrůda Melia. Novinkou hybridního sortimentu ozimého žita je odrůda Stannos s využitím na zrno i hmotu (v Německu zkoušena v obou sortimentech).

Silné zastoupení má společnost VP Agro též v ozimé řepce. Novinkou sortimentu je hybrid RGT Cadran kombinující odolnost vůči fomě, geneticky podmíněnou rezistenci proti viru žloutenky vodnice a sníženou pukavost šešulí i toleranci vůči verticiliovému vadnutí. Jak upřesnil Ing. Shejbal, jde o nižší ranou odrůdu, v současné době zařazenou do zkoušek ÚKZÚZ i testování ve svazových pokusech. V prodeji je i nová hybridní řepka RGT Azurite, která byla poslední dva roky nejvýnosnější odrůdou v pokusech SEK organizovaných SPZO. Ze šlechtění společnosti Limagrain pochází pokračovatel hybridní odrůdy Allison s názvem Absolut, novinka opět se všemi vlastnostmi moderních odrůd – vysoký výnos, odolnost vůči fomovému černání a viru žloutenky vodnice, současně disponuje i sníženou pukavostí šešulí, uvedl Ing. Shejbal. Zmínil také nejúspěšnější liniovou odrůdu ozimé řepky v pokusech pro Seznam doporučených odrůd ÚKZÚZ, a to odrůdu Sněžka od české šlechtitelské firmy Sempra.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down