S elánem do nové vegetační sezóny

I když se vzhledem k průběhu počasí předpokládal celkově horší fyziologický i zdravotní stav ozimé řepy a ozimých obilnin, tato domněnka se nenaplnila. Ze slov Jiřího Bajera ze Zkušební stanice Kluky u Písku vyplynulo, že pěstitelé se nemusí obávat plošných zaorávek, protože kořínky ozimých plodin byly v první polovině března i po únorových holomrazech zdravé.

Odborné semináře pořádané společností VP AGRO spol. s r. o., které v březnu proběhly na pěti lokalitách České republiky, přinesly důležité informace nejen o aktuálním stavu porostů ozimé řepky a obilnin, ale také o nových odrůdách ozimé pšenice společnosti RAGT Czech s. r. o., sortimentu řepky a dalších plodin i přípravcích na ochranu rostlin.
V sortimentu ozimé pšenice společnosti VP Agro zaujme odrůda Elan (A), která je ve třetím roce státních odrůdových zkoušek. Jde o odrůdu kompenzačního typu s velmi produktivním klasem. Svými výnosy překonávala první dva roky ve zkouškách ÚKZÚZ i některé krmné odrůdy. Výkon potvrdila též v poloprovozních pokusech, informoval Ing. Kamil Štípek, Ph.D., ze společnosti VP Agro.
Zajímavá bude také novinka v hybridních odrůdách žita s názvem Hellvus, která při stejném výnosovém potenciálu jako mají nová hybridní žita, vyniká odolností vůči poléhání a velmi dobrým zdravotním stavem, i hybridní ozimá řepka Recordie s vysokým výnosem a obsahem oleje, bezproblémovým přezimováním, velmi dobrým zdravotním stavem, a především vysokým výkonem.

Další informace se dočtete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *