11.01.2017 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rzi a listové choroby jarní pšenice

Jarní pšenice je považována za doplňkovou plodinu. V ročnících, kdy dochází k zimnímu poškození porostů ozimů, však její význam roste. Využívá se jí také po pozdě sklizených plodinách, kdy průběh počasí neumožnil zásev jiné plodiny. Pěstební plochy jarní pšenice značně kolísají podle průběhu počasí na podzim a během zimy a v souvislosti s vyzimováním ozimých plodin.

Odrůdy jarní pšenice netrpí, nebo v jen menší míře některými chorobami způsobenými houbovými patogeny, a to zejména chorobami pat stébel nebo mazlavými snětmi. Jak uvádí odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (Úroda 1/2017), napadení listovými chorobami je u jarní pšenice podmíněno vhodnými podmínkami počasí pro rozvoj jednotlivých chorob. Důležitou ochranou je vhodný výběr odrůd s rezistencí k chorobám, které jsou závažné v místě pěstování vybraných odrůd. V České republice je registrováno 31 a doporučeno 16 jařin (Seznam doporučených odrůd, 2016). Úroveň rezistence doporučených odrůd je relativně vysoká, řada z nich vykazuje vyšší stupeň rezistence ke všem sledovaným závažným chorobám pšenice.

Z polních hodnocení ÚKZÚZ (hodnoty z let 2012–2015) vyplývá, že kombinovanou rezistenci ke komplexu významných listových chorob nesou odrůdy Alicia, KWS Akvilon, Quintus, Lotte a Registana. Úroveň rezistence k listovým skvrnitostem všech odrůd se pohybuje mezi hodnotami 5 a 6 – střední rezistence. Výjimkou je odrůda Alicia s vyšším hodnocením odolnosti na úrovni 7. Podobně je tomu u odolnosti k padlí travnímu, kde je průměrné hodnocení 6,5 a žádná z odrůd není hodnocena nižším stupněm než 5.

Jak dále odborníci uvádějí v článku v lednovém časopisu Úroda, rezistence ke rzi plevové a pšeničné má v polních hodnoceních v průměru vysokou úroveň, z šestnácti doporučených odrůd je pět odrůd k oběma chorobám hodnoceno stupněm 7 či 8. Hodnocení rezistence ke rzi travní vychází pouze z polních infekčních testů, v těchto pokusech jsou některé odrůdy silně náchylné.

Více informací přináší článek v lednovém vydání časopisu Úroda autorů Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D., Ing. Pavel Bartoš, DrSc., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down