Rusové zkusí v Arktidě pěstovat dýně a melouny

Ruští vědci z ústavu pojmenovaného podle slavného ruského biologa Nikolaje Vavilova zkouší pěstovat dýně a melouny na polární stanici u Murmanska na severu evropského Ruska. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na ředitelku ústavu Jelenu Chlestkinovou.

„Na poloostrově Kola, kde se nalézá naše zkušební polární stanice, se uskutečňují experimenty s pěstováním dýní, melounů a dalších tykvovitých rostlin. Letos vyzkoušíme odrůdy, vyšlechtěné v Krasnojarském kraji pro pěstování v arktických podmínkách. Jsou to zvláštní odrůdy, které se odlišují raností a kompaktním růstem,“ vysvětlila Chlestkinová. „Polární“ dýně a melouny se mají pěstovat v nevytápěných sklenících. Do experimentu se podle ní zapojí i studenti, kteří vědcům pomohou se srovnáváním genomu vyšlechtěných a obyčejných druhů.

Vedoucí polární stanice Irina Michajlovová uvedla, že výzkumníkům se už podařilo přizpůsobit k pěstování v arktických podmínkách  padesát odrůd, včetně brambor, jablek, ovsa, žita nebo rybízu. Ve sklenících se pěstují okurky, rajčata, tykvičky, papriky, saláty či řepa. Pěstování v Arktidě má ale svá specifika – například u jabloní se již podařilo vypěstovat dekorativní druh s jablky o velikosti bobule.

Polární stanici založil biolog Vavilov v roce 1923 a tamní vědci fakticky začali na poloostrově se zemědělstvím. Sám Vavilov jako propagátor genetiky a odpůrce Stalinova oblíbence Trofima Lysenka byl v srpnu 1940 zatčen a odsouzen k trestu smrti. Trest mu posléze zmírnili na 20 let v gulagu. V roce 1943 zemřel vyčerpáním v saratovské věznici, podle některých zdrojů zahynul hlady.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down