13.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozkročili se na více nohou

Nové technologie by měly usnadnit lidem práci. Testují je také v koncernu ÚSOVSKO, který se krmě zemědělství zaměřil i na řadu dalších oblastí podnikání. Na polích z části využívají mechanickou ochranu proti plevelům a zkouší možnosti, jak ji nahradit v ještě větší míře. Vede je k tomu postupné ubývání dostupných herbicidů. Zároveň přemýšlí i nad tím, jaká nová rizika moderní technologie přináší.

Konvenční rostlinná výroba je rozdělena na ÚSOVSKO AGRO s. r. o. a MOHELNICE AGRO s. r. o., uvedl Miloš Klíma, ředitel divize rostlinné výroby. V konvenčním zemědělství obhospodařují 8500 ha orné půdy. Malá část orné půdy je určena také pro ekologickou produkci, jedná se bioprodukci pšenice a ovsa. Celková plocha v režimu ekologického zahrnuje 6110 hektarů, většinou jde o travní porosty. Celkem koncern Úsovsko hospodaří na 14 730 ha, z naprosté většiny v Olomouckém kraji. Jak uvedl Ing. Jiří Milek, předseda představenstva ÚSOVSKO a. s., podnik má rozsáhlou živočišnou výrobu také obchodní aktivity a potravinářskou výrobu.

V konvenční části pěstují 2500 ha potravinářské pšenice s výnosem průměrně 7 t/ha v pětiletém průměru. Řepka zaujímá 1200–1500 ha a kukuřice 1500–1700 ha. Na 150 ha pěstují ozimou i jarní tvrdou pšenici. Podle ředitele Klímy ji zkouší čtyři roky a vypadá příznivě, také cena je zajímavá. Výměru chce proto navýšit. Dále pěstují 200–300 ha máku, olejný len na 50–100 ha, 200 ha cukrovky, 150–200 ha je určeno pro hrách. Na 200 ha roste vojtěška, na 100–300 ha nahý oves a na 1000–1300 sladovnický ječmen.

„Postavili jsme se ještě na jednu nohu, energetickou. Zbudovali jsme bioplynové stanice a některé jsme odkoupili,“ uvedl Ing. Milek. Čtyři bioplynové stanice poskytují hodinovou kapacitu necelé 4 MW a pět fotovoltaických elektráren dosahuje zhruba 500 kW. „Připravujeme výstavbu větrných elektráren. Uvidíme, zda to vůbec půjde. Všichni mluví o tom, že chtějí být zelení, ale s umístěním je vždy velký problém,“ konstatuje Ing. Milek.

Do skupiny patří například stavební firma s částečnou průmyslovou produkcí, kde vyrábějí například klece na náhradní díly do montoven automobilů. Chovají také ryby a provozují další zemědělské, obchodní a průmyslové činnosti a výroby.

Celkový obrat společnosti dosahuje zhruba 2,5 mld. Kč, uvedl Ing. Milek. Průmyslová a stavební část má obrat ve výši 0,5 mld. Kč, 0,5 mld. činí rostlinná výroba a živočišná výroba poskytuje asi 0,3 mld. Kč.

Další podrobnosti přinesl týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down