Nárůst plochy ozimé řepky a krátká doba pro zakládání porostů je pro pěstitele mnohdy stresující a nedodržení technologické kázně je obvykle otázkou času. Pro kvalitní a dobře vzešlý porost ozimé řepky bývá proto kromě volby odrůdy vhodné do daných klimatických podmínek rozhodující především správné založení porostu. Jak správně porost zakládat a jaké odrůdy z portfolia společnosti KWS Osiva, s. r. o. vybrat, se mohli zájemci dozvědět na semináři v Napajedlích.
Ing. Karel Prokeš, Ph.D. jednatel společnosti KWS Osiva, s. r. o. sdělil, že v maloparcelkových přesných pokusech v ideálních podmínkách mohou výnosy řepky dosahovat 8–10 t/ha. Ale v České republice výnosy dlouhodobě stagnují na úrovni 3 t/ha. Jak dále poznamenal, úroveň výnosů determinuje vliv genotypu odrůd, který je často překrýván vlivem ročníku, ekologickými podmínkami a agrotechnikou. Pěstitelé mohou ovlivnit volbu odrůdy, podmínky ročníku však nejsou schopni ovlivnit vůbec, podmínky ekologické pouze minimálně, avšak agrotechniku mají plně ve svých rukou.
Ing. Prokeš také kritizoval to, že v České republice stoupá podíl hybridů, který dosahuje více než 50 % a výnosy se stejně nezvyšují. V rámci své prezentace připomněl, že již v roce 1999 se řepka pěstovala na 350 tisících hektarech a od té doby i při používání nejlepších hybridů nepřesáhl průměrný výnos 3 t/ha. Kdyby nebyla cena řepky 12 000 Kč, ale pouze 6 000 Kč, tak by řepku nikdo podle něj v tak velké míře nepěstoval. „Protože je však cena řepky stále vysoká, tak i výnos 2 t/ha garantuje pěstitelům zisk. Paradoxně vede vysoká cena za řepku pěstitele k navyšování plochy, bohužel však nejsou motivováni k navýšení výnosu na 4 t/ha, což by znamenalo při současných výkupních cenách velmi vysoký zisk i kvalitní ekonomický výsledek,“ shrnul.
Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.