Rostlinolékaři opět v Pardubicích

Záměr vlády neposkytnout v příštím roce platby top-up kritizoval včera na třináctých Rostlinolékařských dnech v Pardubicích prezident Agrární komory ČR Ing. Jan Veleba. Upozornil, že v roce 2009 dosáhlo zemědělství hospodářský výsledek ve výši 3,6 mld. korun, přičemž platby top-up tvořily 6,3 mld. Kč. Při nulové platně by se jednalo o ztrátu –2,7 mld. Kč, konstatoval Ing. Veleba.

 „Toto je velmi nebezpečná hra, a pokud to vláda dotáhne do konce, tak se velmi snadno může stát, že se resort ponoří do červených čísel. Rád bych věděl, kdo si to vezme na zodpovědnost,“ položil Ing. Veleba řečnickou otázku s tím, že při takovém vývoji hrozí kromě jiného problémy s financováním ze strany bank. Hovořil také o poklesu rozměru českého zemědělství a rostoucím dovozu především masa.
Obavy vyjádřil také Ing. Vladimír Řehák, CSc., předseda pořádající České společnosti rostlinolékařské, a to v souvislosti se značným propouštěním ve Státní rostlinolékařské správě. „Česká společnost rostlinolékařská s obavami sleduje vývoj v oblasti rostlinolékařské péče a Státní rostlinolékařské správy a obává se, že nebudou naplněny jak požadavky unijních předpisů, tak potřeby a požadavky našich zemědělců,“ uvedl kromě jiného.
Dvoudenní rostlinolékařské dny byly kromě jiného věnovány problémům s falzifikáty přípravků na ochranu rostlin, bezpečnosti potravin a ochraně hlavních zemědělských plodin.
Tradičně se také udělovalo ocenění Zdravý květ za významný přínos v rostlinolékařství. Letos ho výkonný výbor České společnosti rostlinolékařské udělil Ing. Dagmar Obdržálkové, která dlouhodobě působila ve vedoucí funkci Státní rostlinolékařské správy a Ing. Pavlu Talichovi, který kromě jiného působil v letech 2004 až 2010 jako šéfredaktor odborného časopisu Rostlinolékař.
Výbor také udělil medaili prof. Blatného doc. Ing. Evženii Prokinové, CSc., prof. Ing. Františku Kocourkovi, CSc., doc. Ing. Jiřímu Rotreklovi, CSc., Ing. Lence Čapkové, Ing. Haně Zahradníkové, Ing. Anně Staré, Ing. Pavlu Šímovi a prof. Dr. Volkeru Zinkernagelovi. Ocenění se uděluje za práci v rostlinolékařství.

Další podrobnosti si přečtete v některém z dalších čísel časopisu Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *