13.06.2024 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roste význam hydrogenovaného oleje

Ve Spojených státech se v posledních letech výrazně zvýšila výroba hydrogenovaného rostlinného oleje (HVO). V současné době má dokonce větší podíl než bionafta na bázi FAME. Produkce obou typů biopaliv celosvětově stále roste. Velkou roli v produkci komodity hraje sójový olej a cena šrotu.

Informovala o tom německá Unie pro podporu olejnin a bílkovinných plodin (Union zur Förderung von Oel- und Proteinpflanzen e. V.; UFOP) na svých webových stránkách. Uvádí, že podle nejnovějších údajů amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) bylo v kalendářním roce 2023 ve Spojených státech vyrobeno přibližně 19,9 mil. tun bionafty (FAME + HVO). Podíl FAME byl ale jen 37 %, což znamená 7,3 mil. tun. Významně však vzrostla výroba HVO, která s 12,6 mil. tun dosáhla podílu 63 %. Výroba bionafty (včetně HVO) se v USA od roku 2020 téměř zdvojnásobila.

Na trhu probíhá změna

Unie připomíná, že se podíly na trhu v posledních letech výrazně změnily. Podle průzkumu společnosti Agrarmarkt Informations-Gesellschaft mbH (AMI) činila výroba HVO v USA v kalendářním roce 2011 pouhých 301 000 tun, zatímco výroba FAME dosáhla 4,2 milionu tun. Podíl obnovitelných paliv se od roku 2012 neustále zvyšuje a od roku 2020 rychle roste výroba HVO. Naproti tomu trend produkce bionafty (na bázi FAME) je v USA od roku 2018 stabilní až mírně klesající.
Unie očekává podobný vývoj v Německu i EU, protože do nových závodů na výrobu bionafty se již prakticky neinvestuje. Namísto toho investují společnosti vyrábějící minerální oleje do závodů na výrobu HVO například v Itálii, Francii a Nizozemsku, protože s takovým palivem je možné dosáhnout vyššího podílu přimíchávání do motorové nafty, aniž by byly porušeny normy. V Německu se pak v současné době neplánují investice do zařízení na výrobu HVO, nýbrž do společného zpracování odpadních olejů a tuků v rafineriích ropy.

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down