Roman Pavela mezi vysoce citovanými autory, počtvrté v řadě

Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., vedoucí týmu Sekundární metabolity rostlin v ochraně plodin ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně, je opět mezi oceněnými světovými autory vědeckých prací. Celkem bylo oceněno 6938 autorů, z toho pouze 116 v kategorii zemědělských věd (Agricultural sciences), kde byl doc. Pavela oceněn jako jediný autor z České republiky. Do seznamu „Highly Cited Researchers“ byl poprvé zařazen v roce 2019 a mezi nejcitovanější autory vědeckých prací patřil i v letech 2020 a 2021. Být počtvrté mezi nevýznamnějšími vědci světa je velkou poctou pro samotného vědce i výzkumný ústav, ve kterém působí. Doc. Pavely jsme se proto pro web časopisu Úroda zeptali na několik otázek.

Jak se vědec ocitne mezi nejcitovanějšími autory světa?

V tomto seznamu jsem se poprvé ocitl v roce 2019. Musím říct, že to pro mě bylo překvapení, protože jsem nečekal, že o naši práci bude ve světě takový zájem. Tento zájem trvá i nadále, a to mě těší. Abych ale odpověděl. Jak jsem se mezi nejcitovanější autory vědeckých prací dostal, nevím. Je to ocenění mého týmu, dnes mezinárodního, nejen moje. Je to pocta naší tvrdé práce, která je ne vždy u nás dobře doceněna. Musím ale říci, že náš tým je tým nadšenců, a to je možná reálná odpověď na tuto otázku. Děláme naši práci s nadšením pro věc, a to se nám vrací tímto způsobem.

Znamená pro Vás toto ocenění větší prestiž, více pracovních a dalších příležitostí?

Ano, dostávám různé nabídky. Například zahraniční univerzity by chtěly používat moje jméno a za to mi platit. A ne málo. Takové nabídky já ale odmítám, jsem věrný mému týmu a Výzkumnému ústavu rostlinné výroby. Po pravdě, dostávám i další nabídky, které jsou seriózní. Jsou od různých firem, abychom se účastnili na vývoji nových výrobků, abych přednášel na univerzitách, a i zájem médií roste …, to jsou ty nabídky, které rád přijímám.

Mohou se těšit naši čtenáři na výsledky vašich výzkumů, které by uplatnili v praxi, konkrétně na svých polích?

Určitě ano. Ve spolupráci s firmou Agro CS, a. s., přichází na trh nový přípravek Rock Effect New. Jde o inovaci, která vyšla jako jeden z výsledků ukončeného projektu TAČR. Na trh míří i nové organické hnojivo, které snižuje výskyt půdních patogenů. Dalším zajímavým výstupem naší práce je přípravek snižující výskyt háďátek v sadbě česneku. Vedle přípravků jsou na trhu i nové potravinářské výrobky, které obsahují zdraví prospěšné látky z léčivých rostlin. Počítat je můžeme již v řádu desítek, například Erebos drinky, Imunito-adaptogenní nápoj, Syrob růžový květ, rakytníkové sirupy, Sirup z bazalky posvátné, energetické tyčinky s kozincem blanitým a mnohé další, které vznikly na základě našich vědeckých poznatků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down