09.05.2022 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Riziko u použití výrobků Boundary SW a Hunter SW

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) v rámci úředních kontrol zjistil nepovolenou přítomnost rostlinných alkaloidů (přírodních insekticidů) ve výrobcích Boundary SW a Hunter SW společnosti ICAS s. r. i., Milán, Itálie, používaných jako pomocné látky ve výživě rostlin. 

Jak uvedl v tiskové zprávě, analýzou byl prokázán významný obsah alkaloidu matrin ve výrobku BOUNDARY SW a alkaloidu karanjin ve výrobku HUNTER SW.   Obě látky mohou mít negativní dopad na lidské zdraví a životní prostředí a nejsou povoleny ani jako účinné látky pro přípravky na ochranu rostlin. Uvedené rostlinné biostimulanty byly již v minulosti zakázány pro distribuci v České republice a následně staženy z trhu. Důvodem bylo právě důvodné podezření na obsah (oficiálně nedeklarovaných) alkaloidů.  

ÚKZÚZ již o svých zjištěních informoval příslušné úřední autority EU. Přesto nelze vyloučit, že uvedené výrobky mohou být i nadále přítomny na trhu, ať již v EU nebo v dalších zemích a distribuovány například v  e-shopech.  "Důrazně proto varujeme všechny pěstitele, aby v žádném případě nekupovali a nepoužívali uvedené výrobky," uvedl ÚKZÚZ.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down