15.10.2023 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Riziko škůdců na ozimé řepce

Mšice broskvoňová a dřepčík olejkový jsou škůdci, kteří dokážou potrápit zemědělce na podzim. Oba škůdci mohou značně decimovat porost a negativně ovlivnit jeho úspěšné přezimování.

Mšice broskvoňová

Mšice broskvoňová je polyfágní druh, který napadá jak polní a zahradní plodiny, tak okrasné rostliny. Na řepce se vyskytuje zhruba od poloviny října. Kromě přímé škody sáním mšice broskvoňová přenáší i viry: virus žloutenky vodnice (TuYV), virus mozaiky vodnice (TuMV) a virus mozaiky květáku (CaMV), které při velkém výskytu mohou způsobit až 30% snížení výnosu. Cílem monitoringu na podzim je zjištění napadení a provedení ošetření.

Dřepčík olejkový

Dalším škůdcem řepky, proti kterému je vedena ochrana, je dřepčík olejkový. V závislosti na aktuálním výskytu v porostech už řada zemědělců ošetření proti němu prováděla. Pokud bude pokračovat teplé počasí, bude třeba jeho výskyt dále sledovat.

Pilatka řepková

V letošním roce se na několika lokalitách objevují škody, někde až holožíry, způsobené pilatkou řepkovou.

O aktuálním výskytu škůdců informují v týdeníku Zemědělec (42/2023) doc. Mgr. Ing. Eva Hrudová, Ph.D., z Mendelovy univerzity, a Ing. Eva Svobodová, Ph.D., z Ústavu výzkumu globální změny, v. v. i., AV ČR.*

Úvodní fotografie: Příznak sání mšicí broskvoňovou (žluté listy) Foto Eva Hrudová

Riziko aktivity mšice broskvoňové a dřepčíka olejkového 16. 10. 2023 Zdroj www.agrorisk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down