31.12.2021 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rezistence nejpěstovanějších odrůd pšenice ke rzi pšeničné

V loňském roce se v České republice ve větší míře vyskytla na pšenici rez pšeničná, ta patří k závažným patogenům pšenice. O jejím výskytu každoročně rozhoduje průběh počasí (teplota, vzdušná vlhkost, srážky, převládající větry) ve vztahu k vývoji rostliny. Pokud dojde k infekci, pak její průběh kromě toho ovlivňuje i hustota porostu nebo stav živin v rostlině. Při vyšších dávkách dusíkatých hnojiv jsou rostliny náchylnější.

Tématem odolnosti odrůd ke rzi pšeničné se v článku v časopise Úroda zabývají Mgr. Alena Hanzalová, Ph.D., a kolektiv z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně.

K tomu, aby mohlo dojít k infekci a šíření patogenu, je podle Mgr. Hanzalové potřeba, aby populace rzi byla virulentní k rozšířeným odrůdám. Čím větší jsou plochy náchylné odrůdy, tím lepší jsou podmínky pro šíření virulentní rasy patogenu. Pro rozvoj a šíření rzí je kromě virulentních ras potřebný i dostatečný zdroj inokula (spor) v optimální době pro infekci. Přestože je těchto podmínek pro napadení mnoho, často dochází k silným i epidemickým výskytům rzí a významným hospodářským ztrátám. V případě rzi pšeničné to může být až padesátiprocentní ztráta na výnosu při pěstování náchylné odrůdy, silném infekčním tlaku patogenu a optimálním počasí pro šíření rzi.

Pro rozvoj rzí na pšenici je rozhodující geneticky podmíněná rezistence či náchylnost pěstovaných odrůd a zastoupení náchylných odrůd. V současné době je popsáno více než 80 (Lr) genů rezistence ke rzi pšeničné různého původu, jen malá část se však uplatní v odrůdách pro širší pěstování. Kromě genů s velkým účinkem řídí rezistenci i komplex genů s malým účinkem.

Dlouhodobé zkoušení odrůd pšenice na odolnost postihuje charakter rezistence konkrétních genotypů za různých podmínek a usnadňuje výběr materiálů pro pěstování. Výsledky pokusů prezentovaných Mgr. Hanzalovou ukazují hodnocení odrůd pšenice  v období 2014–2021 u odrůd s nejvyššími množitelskými plochami pěstovaných v České republice a vybraných registrovaných odrůd. Nejvyšší odolnost vykazovaly odrůdy nesoucí gen Lr24 (Athlon, Gordian, Sheriff, Futurum a RGT Cesario) a kombinaci genů Lr10, Lr28 a Lr37 (Frisky), avšak i ke genům Lr24 a Lr28 byla v ČR zjištěna virulence.*

Více informací přináší článek v lednovém vydání časopisu Úroda (1/2022).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down