Rezistence mandelinky neovlivňuje negativně její životní aktivity

Článek autorů z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., (VÚRV) zveřejněný v časopise Úroda (12/2022) se zaměřuje na vyhodnocení rezistence mandelinky bramborové k insekticidům a její vztah ke změnám vývojových charakteristik. Rezistence k pyretroidům a neonikotinoidům byla v roce 2020 vyhodnocena u pěti populací mandelinky bramborové, u kterých byla také vyhodnocena relativní rychlost růstu larev (RGR) při teplotách 15 °C, 18 °C a 24 °C. Pro ilustraci aktuálního stavu rezistence mandelinky bramborové k insekticidům byly do příspěvku zařazeny také výsledky z plošného monitoringu rezistence k insekticidům z roku 2022.

Jak ve svém článku uvádí Ing. Jitka Stará, Ph.D., a prof. RNDr. František Kocourek, CSc., z VÚRV, populace mandelinky bramborové v ČR jsou v současnosti vysoce rezistentní vůči pyretroidům a u většiny testovaných populací byla dokladována rezistence k acetamipridu ze skupiny neonikotinoidů. Při hodnocení relativní rychlosti růstu larev a rezistence k insekticidům nebyl zjištěn prokazatelný vztah mezi rychlostí růstu larev (RGR) a stupněm rezistence k pyretroidům nebo neonikotinoidům (podle zjištěných hodnot LC50). Pro rezistentní populace mandelinky bramborové k pyretroidům a k acetamipridu v ČR nebyl prokázán negativní vliv rezistence na biologickou aktivitu, jako je rychlost růstu larev. Nelze tedy očekávat, že dojde k obnovení citlivosti k přípravkům, i když se nebudou v ochraně používat, protože nedojde k vymizení rezistentní části populace vlivem snížené fitness.

Na základě výsledků monitoringu rezistence mandelinky bramborové prováděného v posledních letech v ČR doporučují autoři článku také antirezistentní strategii. V ochraně proti mandelince bramborové nepoužívat pyretroidy ani přípravky na bázi acetamipridu (možné je využívat pouze v případech, že byla prokázána citlivost lokání populace k acetamipridu). Pro účinnou ochranu pro rok 2023 proti mandelince bramborové se doporučují diamidy Coragen 20 SC a Benevia. Vzhledem k tomu, že účinné látky obou přípravků mají stejný mechanismus účinku, jejich střídání mezi sebou tak nenaplňuje požadavky antirezistentní strategie. S přihlédnutím k tomu, že riziko selekce rezistence mandelinky bramborové k diamidům je vysoké, je nutné diamidy střídat s přípravkem SpinTor, vůči kterému nebyla dosud rezistence mandelinky bramborové v ČR zjištěna. Přípravek SpinTor je možné využívat také v ochraně proti mandelince bramborové při ekologickém pěstování brambor. V tomto režimu pěstování lze využívat přípravek NeemAzal T/S na bázi azadirachtinu, který má podle poznatků z výzkumu obvykle nižší účinnost na mandelinku bramborovou než SpinTor (Petříček 2021, Doležal a Hausvater 2021), přesto má jeho použití své opodstatnění, zejména pro střídání uvedených dvou přípravků.

Více informací přináší časopis Úroda (12/2022).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down