29.03.2021 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Režim jakosti Q CZ se rozbíhá

Novému dotačnímu programu pro pěstitele a zpracovatele brambor se věnoval Ing. Josef Králíček z Českého bramborářského svazu úvodem semináře společnosti Corteva Agriscience CZ, s. r. o. Uvedl, že v závěru loňského roku byly dokončeny všechny dokumenty k režimu jakosti Q CZ pro konzumní brambory a navržen nový dotační program, který se v letošním roce rozbíhá. Dotační program 19. C je nazvaný Podpora na účast producentů a zpracovatelů konzumních brambor v režimu jakosti Q CZ. Cílí na zlepšení tržních příležitostí a dosažení přidané hodnoty konzumních brambor a výrobků z nich. Předmětem dotace je podpora producentům a zpracovatelům konzumních brambor na částečnou úhradu nákladů spojených s dobrovolným zapojením do režimu Q CZ.

Základem programu je certifikační schéma, které vlastní Český bramborářský svaz (ČBS), na jehož stránkách je k dispozici. Určuje, co musí pěstitel nebo zpracovatel splnit, aby podmínkám vyhověl. Certifikačním orgánem je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), oddělení chmele a certifikace produktů v Žatci. Úspěšní žadatelé získají certifikát Q CZ a právo tuto ochrannou známku používat při prodeji brambor a produktů z nich. Na známku má být navázána i propagace. Žádosti o dotaci (přes Portál farmáře) a certifikaci (ÚKZÚZ) se podávají v termínu 1.–30. 4. 2021, uvedl Ing. Králíček.

Požadavků například na kategorii B1, tedy konzumní brambory vyprodukované v režimu Q CZ, je více. Zahrnují především použití certifikované sadby, aplikaci přípravku na ochranu rostlin, který je registrovaný pro ekologické zemědělství, proti mandelince bramborové, použití statkových a organických hnojiv, osevní postup, dohledatelnost a školení.

Ing. Králíček připomněl, ze v minulém roce se brambory pěstovaly na 29 965 ha, a to včetně domácností. Podle dosavadních signálů od pěstitelů bude letos plocha spíše stagnovat, u konzumních brambor možná klesne do 6 %.*

 

Další podrobnosti ze semináře přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down