Řepkový monopol v Chrášťanech

Pojem monopol značí rozhodující postavení subjektu v určité oblasti, zejména hospodářské. Za pomyslný řepkový monopol by se dala považovat firma LUPOFYT, s. r. o. sídlící v Chrášťanech. Specifikem tohoto podniku je, že má v osevním postupu téměř 60 % olejnin, což je podle informací Ing. Jaroslava Mikoláše, jednoho ze tří jednatelů společnosti, rarita nejen v republice, ale i ve světě. „Firma započala svou činnost v roce 1992 na necelých 900 ha, které jsme získali po státním statku, jehož pole byla ve velmi špatném stavu, zejména proto, že půda byla špatně zásobená živinami. Název firmy vznikl sloučením slov lupulus a fytotechnika,“ přiblížil Ing. Mikoláš.

Investují ekonomicky

První investice firmy byly do hnojiv a do půdy, protože ta je rozhodující a podnik živí. „Bylo důležité zvýšit zásobenost půdy, a tím i výnosy plodin, nešetřili jsme ani na ochraně. Dnes vidíme, že se tato velká investice, která zpočátku nebyla vidět, vyplatila,“ zdůraznil. Rentabilní investice jsou ty, které přináší peníze. Všechno budují v Chrášťanech postupně, drobné stavební úpravy nebo i nová elektrická vrata. Jistě, mohli by se zadlužit, vzít si úvěr a udělat to jednorázově, ale to by nebylo podle slov jednatele Lupofytu správné. Na co si přes rok vydělají, to zmodernizují a když to dopadne dobře tak za odměnu za odpracovaný rok jede celá firma na výlet nebo do zahraničí. „Snažíme se, aby nás práce bavila, protože pak jde firma snáze kupředu,“ dodal s úsměvem Ing. Mikoláš.
Důležitá byla podle něho také investice do sjednocení kolových řádků, čímž se výrazně zvýšila produktivita práce, protože na pozemcích měli kolové řádky na 30 metrů a na 18 metrů i jiné rozchody. Pořídili si proto i novou mechanizaci a mají tedy ucelený rozchod v celé firmě a ramena postřikovačů o délce 24 m.
Časem chtějí vybudovat skladové hospodářství, ale čekají jak dopadne Společná zemědělská politika. „Je pro nás rozhodující, zda-li nám situace v zemědělství umožní další rozvoj nebo jestli se ze zemědělství stane živoření. V současné době nejvíce investujeme do nákupu půdy, která je základním výrobním prostředek a bez ní nelze hospodařit,“ zdůraznil.

Více informací naleznete v ročence časopisu Úroda zaměřené na řepku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *