10.04.2024 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepka pod tlakem škůdců, nutné je sledovat i choroby

Raketový nástup letních teplot o víkendu nastartoval kvetení řady porostů. Vývojově se řepky pohybují v rozmezí od BBCH 55–64. Porosty byly během jara hojně napadány stonkovými krytonosci. V minulých týdnech ke škůdcům přibyl i blýskáček řepkový, jehož škodlivost je na řadě lokalit významná tím, že na něj postřiky z důvodu rezistence nefungují. V porostech byly potvrzeny první imaga bejlomorky kapustové a krytonosce šešulového. S postupující růstovou fází je třeba uvažovat i o fungicidním postřiku na bílou hnilobu řepky (hlízenku). Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Blýskáček mnohde překračuje prahy škodlivosti

Kvůli teplotám v posledních dnech se porosty dostaly do růstových fází, kterých dosahují zpravidla koncem dubna. Do porostů stále nalétávají v menších vlnách imaga stonkových krytonosců (poslední větší vlna byla zaznamenána 2. 4. 2024). Hlavní nálet krytonosce řepkového proběhl mezi 21. a 23. 3. Ošetření proti stonkovým krytonoscům mělo proběhnout již v předchozích týdnech. Nyní je třeba sledovat stav šešulových škůdců.

Na květech jsou nalézání brouci blýskáčka řepkového. Prahy škodlivosti jsou mnohde překračovány. Při ošetření je nutno brát na zřetel, že jde o škůdce s širokým spektrem rezistence vůči pyretroidům i NNI, zdůrazňuje zpráva RL portálu.

Sledovat choroby

S blížícím se obdobím květu je podle RL portálu vhodné sledovat podmínky a případně ošetřit proti bílé hnilobě řepky (hlízence). K rozhodování o ošetření je doporučeno sledovat prognostický model zveřejněný zde. Model byl spuštěn 1. 4. Lokálně se objevují slabší příznaky fomového černání stonků řepky a plísně brukvovitých.

Přehledně v mapách

Aktuální situaci výskytu monitorovaných chorob a škůdců v řepce olejce v ČR lze sledovat na RL portálu v Mapách výskytu. Pro zjištění stavu rezistence blýskáčka řepkového v  nejbližší oblasti výsledků testování je vhodné využít Mapu rezistence.

Úvodní fotografie: Brukev řepka olejka, BBCH 61–10 % květů na hlavním stonku otevřeno Foto M. Sojneková, ÚKZÚZ

Aktuální mapa výskytu škodlivých organismů na řepce olejce ke dni 9. 4. 2024*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down