11.11.2022 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepka je v dobré kondici, objevují se však choroby i škůdci

S klesajícími teplotami a relativně vlhkým průběhem počátku podzimu se v porostech řepek objevují symptomy fomového černání, a to v oblastech jižní a severní Moravy. Ostatní původci chorob se objevují sporadicky. Činnost škůdců se s ohledem na klesající teploty utlumuje. Silné výskyty mšic jsou detekovány lokálně ve všech oblastech Čech i Moravy (četnost je často regulována přirozenými nepřáteli). Hraboš se v porostech řepky objevuje ve vysoké intenzitě na Znojemsku a na okraji Vysočiny. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Porosty řepek jsou ve většině případů v dobré kondici v závislosti na termínu setí a technologii zpracování půdy. Díky příhodnému průběhu počasí se objevují od konce října symptomy napadení fomovým černáním stonků řepky (Phoma lingam) nad prahem škodlivosti. Pěstitelé by tak při podzimních aplikacích měli počítat s výběrem morforegulátoru s fungicidním účinkem. Napadení z letošního podzimu se tak projeví v plné síle v květnu následujícího roku. Ostatní choroby řepky se drží na slabé úrovni.

Z hmyzích škůdců, kteří již přímo neškodí (s ohledem na růstovou fázi) se objevují malí i velcí dřepčíci. První larvy dřepčíka olejkového byly zaznamenány již v druhé polovině října. Nyní se aktivita samic snížila, stále však mohu v kladení pokračovat v průběhu celého podzimu a zimy, pokud k tomu budou příhodné podmínky. Populace zápředníčka polního a pilatky řepkové jsou na slabé či nulové úrovni. Naopak téměř na všech pozorovacích bodech se objevují kolonie mšic (nejčastěji broskvoňové) nad prahem škodlivosti. I přes silné výskyty doporučuje Rostlinolékařský portál před rozhodování o ošetření řádně prohlédnout podíl parazitovaných jedinců, kteří v současné době mohou tvořit víc než polovinu populace.

Populace hraboše se v porostech řepek objevují v silných počtech především na jihu Moravy a v jižním cípu Vysočiny. V ostatních polních plodinách se populace tohoto hlodavce drží na vysoké úrovni a mnohdy překračující pětinásobně práh škodlivosti i v okresech střední a východní Moravy. V Čechách se pak silné počty drží na Chomutovsku, Lounsku, Litoměřicku a Nymbursku.

V porostech s instalovanými žlutými miskami se po bližším zkoumání potvrdil výskyt brouků – krytonosců. Jedná se pravděpodobně o krytonosce černého. Situaci výskytu škůdců v ozimé řepce v ČR lze sledovat v Mapách výskytu nebo v aplikaci Aktuální výskyty v okrese.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down