Řepka jako lusk s klasickou sečkou

Řada parcelek podél vchodu zemědělské výstavy Naše pole v Nabočanech u Chrudimi letos patřila ozimé řepce. Návštěvníci tam mohli objevit čtyřicet sedm odrůd této plodiny téměř deseti firem.

Jak uvedl Bc. Pavel Stárek ze společnosti OleoBras s. r. o., doposud byly pokusy řepky zakládány maloparcelkovou sečkou, což porosty poznamenávalo. V loňském roce ji vystřídala klasická sečka pro provozní plochy a řepka je již v optimálním stavu.

Nový program šlechtění

Sortiment společnosti OleoBras je založen na trojici výkonných hybridů pocházejících z nového programu šlechtění řepky – Hornet, Rohan a Sitro. Pro letošní zásev portfolio obohatí novinky – Pulsar, Visby a polotrpasličí hybrid Avenir. Visby je podle Bc. Stárka v Německu nejrozšířenějším hybridem. Jeho výhodou je to, že dozrává rovnoměrněji i ve spodních patrech, čímž se zvyšuje výnos přibližně o 4 %. Pulsar je určen pro svůj mohutný kořenový systém i do suchých oblastí pěstování. Pěstitelé upřednostňující nízký porost ocení tuto vlastnost u nového polotrpasčího hybridu Avenir. Ten mimo jiné vyniká také velmi vysokou úrovní přezimování a je vhodný i do mrazových kotlin, shrnul Bc. Stárek.

Portfolio zaujme

Na parcelkách s ozimou řepkou firmy Limagrain Central Europe S. E., upozornil Ing. Jiří Matuš, produktový manažer, na stálici Ontario, která byla do loňského roku nejpěstovanější odrůdou řepky v ČR. Pozici nejpěstovanější odrůdy podle něj letos pravděpodobně obsadí liniová odrůda Ladoga, která zaujme na první pohled habitem s bohatým větvením a velkým nasazením šešulí. Ing. Matuš u ní zdůraznil vysokou odolnost proti poléhání a zejména výnosový potenciál (nejvyšší výnos z liniových odrůd v registračních zkouškách ÚKZÚZ 2006–2008, stejně tak nejvyšší výnos v poloprovozních pokusech Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin v sezónách 2008 a 2009 a u členů svazu na provozních plochách v kategorii „velkých odrůd“ nad 5000 ha v sezóně 2008–2009).
Hovořil také o loňské novince – hybridu Artoga, který je vhodný do všech podmínek ČR. V zemích, kde byl registrován, se v tříletém průměru zkoušek umístil vždy v první trojici nejvýnosnějších materiálů a potvrdil i výbornou olejnatost.

Zajímavé hybridy

Na závěr redakce týdeníku Zemědělec navštívila stánek společnosti MONSANTO ČR s. r. o., kde Ing. Petr Němec, obchodní zástupce firmy, upozornil na tři zajímavé hybridy. DK Exquisite, vítěz odrůdových zkoušek ÚKZÚZ, je materiál vysoce výnosný, nepoléhavý a plastický s výborným zdravotním stavem. Na provozní plochy by měl podle Ing. Němce přinášet výnosy přes 5 t/ha. Další hybrid DK Secure byl prvním registrovaným polotrpasličím hybridem v ČR. Může se pochlubit stoprocentní odolností proti poléhání a na rozdíl od ostatních trpaslíků je extrémně mrazuvzdorný. Jak připomněl Ing. Němec, přináší jistotu v rizikovějších oblastech, kde hrozí vymrznutí.
Do řepařské výrobní oblasti doporučuje společnost hybrid Excalibur, který v sobě spojuje velmi vysoký výnos s raností. „Z celého spektra hybridů je nejranější, u velkých pěstitelů to umožňuje rozložení sklizně. Díky výšce na úrovni liniových odrůd přináší zvýšenou odolnost proti poléhání s prevencí vůči nouzovému dozrávání a poklesu sklizňové HTS,“ dodal obchodní zástupce. Všechny řepky Dekalb jsou testovány a doporučeny i pro bezorebné technologie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *