07.03.2023 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulace plevelů v jarních plodinách

Plevele jsou považovány za hlavní překážku zemědělské produkce. Způsobují značné agronomické a ekonomické škody. K regulaci plevelů se v konvenčních pěstitelských systémech používají herbicidy, u kterých je velmi ceněna jejich vysoká účinnost, snadná aplikovatelnost a relativní finanční dostupnost. Ovšem stále častější výskyty rezistentních populací plevelů ukazují zásadní omezení herbicidů.

Právě rezistentní populace jsou v současné době významným problémem regulace plevelů, který je umocněn skutečností, že za posledních více než 30 let nebyl uveden na trh žádný herbicid s novým způsobem účinku. Neexistuje tedy možnost, jak rezistentní populace plevelů v současných podmínkách zemědělství účinně chemicky regulovat. Další omezení herbicidů se ukrývá v jejich potenciálu nepříznivě působit na lidské zdraví, na necílové organismy a celé ekosystémy. Vyšší povědomí u laické veřejnosti o tomto negativním potenciálu, ať už reálném, nebo smyšleném, vede ke zvýšenému tlaku na omezení používání pesticidů, což často ústí v politická regulační rozhodnutí. Tato opatření v konečném důsledku podporují vznik rezistentních populací plevelů.

Existují ale i nové cesty regulace plevelů. Více se k tomuto tématu dozvíte v tématu týdne týdeníku Zemědělec (11/2023) v článku Ing. Jana Winklera, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down