Reagují na nadlimitní nález chlorpyrifosu

V reakci na páteční nadlimitní nález insekticidní účinné látky chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Idared z Polska společnost MAKRO Cash & Carry ČR, s. r. o., oznámila, že ukončila spolupráci v oblasti dodávek jablek s polským dodavatelem Olymp Fruit.

„Pozitivní výsledky kontrolního testování byly zjištěny i přes skutečnost, že dodavatel opakovaně předložil negativní výsledky laboratorních testů na pesticidy i seznam přípravků, které k ochraně rostlin používá. Zjištěný pesticid chlorpyrifos mezi nimi uveden nebyl. S dodavatelem stále řešíme, jak je možné, že se chlorpyrifos do jablek dostal,“ uvedla v reakci Marta Nováková, vedoucí oddělení kvality Makro Cash & Carry.
Společnost Makro ČR dodává, že provádí kontrolní testování na pesticidy u všech dodavatelů daných komodit. Jablka od polských dodavatelů jsou do sítě odebírána pouze na základě předložení kompletních výsledky testů na pesticidy. Požadovány jsou doklady o rozboru s uvedením odrůdy a čísla partie dodávky. Pokud mají zákazníci jablka Idared ještě v zásobě (jedná se o šarži 02/02), mohou je vrátit zpět na kterékoliv pobočce Makro, kde jim budou vráceny peníze, uvádí společnost.

Maximální povolený limit pro přítomnost pesticidu chlorpyrifos je u předmětné komodity 0,01 miligramu na kilogram (mg/kg), rozbor ale potvrdil přítomnost pesticidu v množství 0,19 mg/kg, uvedla v pátek Státní zemědělská a potravinářská inspekce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *