Požadavky na efektivnější ochranu půdy před degradací a erozí si vyžádají změny v postupech pěstování brambor na svažitých pozemcích a uplatňování půdoochranných technologií, jež povedou k omezení ztráty půdy. Ve spolupráci Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., a Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., byly vyvinuty a ověřeny půdoochranné postupy, které vedou ke zvýšení zadržení vody ze srážek v půdě a omezení vodní eroze, což ověřila měření Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v. v. i. Nové postupy byly realizovány pomocí strojů vyvinutých ve spolupráci s českým výrobcem zemědělské techniky, společností P&L, spol. s. r. o.
Nová technologie nejúčinnější
Inovace spočívá v úpravě tvaru hrůbků a brázd při sázení brambor nebo při kypření povrchu hrůbků a obnově důlků v nekolejové brázdě při vzcházení porostu s možností přihnojení do kořenové zóny rostlin. Z hlediska omezení ztráty půdy byla nejúčinnější nová technologie s důlkováním hrůbků a nekolejové brázdy při sázení nebo kypření v kombinaci s osetím kolejové brázdy pomocnou plodinou.
Podrobné informace k tomuto tématu přináší týdeník Zemědělec (34/2024) v článku Ing. Heleny Kusé, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i, Praha-Ruzyně a kolektivu dalších autorů.*
Úvodní fotografie: Porost ozimé pšenice vyseté při sázení brambor Foto Pavel Růžek