Celková sklizeň pšenice v Německu zřejmě lehce přesáhne loňskou úroveň, ale stále se bude pohybovat pod dlouhodobým průměrem. Horší bude obsah bílkovin. Naopak u řepky se čeká průměrný výnos vyšší než v minulém roce a obsah oleje by měl být uspokojivý. Informoval o tom Německý zemědělský svaz v letošní druhé zprávě o průběhu sklizně.
V minulých dnech byla v mnoha oblastech Německa z velké části ukončena sklizeň pšenice. Zatímco v některých suchých oblastech byly výnosy až 15 % pod dlouhodobým průměrem, jinde byla sklizeň uspokojivá. Celkově svaz očekává sklizeň pšenice přes 21 milionů tun. I když je to mírně nad úrovní roku 2021, stále je to o 10 až 12 % méně než průměr předchozích let. „Je zřejmé, že severovýchod Německa trpěl suchem mnohem více než zbytek země. Ale i v regionech, kde sklizeň překvapila pozitivně, jsou výsledky smíšené. Zejména obsah bílkoviny, který určuje cenu, je výrazně nižší než v předchozích letech. To lze přičíst povětrnostním podmínkám, ale také snížené aplikaci dusíku v rámci regulace hnojení, což pravděpodobně způsobí, že bude k dispozici méně pšenice v pekařské kvalitě,“ konstatuje svaz.
U žita a tritikale to v současné době vypadá, že lze dosáhnout loňského množství. O kvalitě zatím nelze učinit žádné spolehlivé prohlášení. Naproti tomu řepka překvapuje pozitivně a podle aktuálních údajů se pohybuje s průměrným výnosem přibližně 3,7 t/ha nad hodnotou roku 2021 (3,5 t/ha). Očekává se, že obsah oleje bude uspokojivý.
Chovatelé hospodářských zvířat v suchých oblastech mají velké obavy o zásobování zeleným krmivem. Druhá seč travních porostů tam byla velmi špatná, nebo v některých případech zcela selhala. Silážní kukuřice byla v posledních týdnech také značně poškozena počasím, takže podle odhadů svazu hrozí, že se nedostatek krmiv ještě prohloubí.*