Pšenice do všech podmínek

Firma SAATBAU ČESKÁ REPUBLIKA s. r. o. nabízí portfolio ozimé pšenice sestavené tak, aby si pěstitelé mohli vybrat odrůdu podle ranosti a způsobu využití pro daný region. Novinkami portfolia jsou osinatá odrůda Amandus (B/C), připravovaná do vyšších oblastí, a v loňském roce registrovaná odrůda Faunus (A).

V roce 2016 získala v České republice registraci ozimá pšenice Faunus (A). Bc. Miroslav Vencl, obchodní zástupce firmy Saatbau pro východní Čechy, ji označil jako plastickou odrůdu vhodnou do všech oblastí pěstování s výbornými kvalitativními parametry. Vzhledem k vyššímu vzrůstu doporučuje při pěstování použití morforegulátoru proti poléhání a fungicid proti listovým chorobám z důvodu stabilizace výnosového potenciálu. Podobně jako Faunus je potřeba regulovat také vzrůstnější odrůda Fabius (E), která disponuje výbornými kvalitativními parametry. Naopak u novější odrůdy Balitus (A), v tuzemsku registrované v roce 2015, vzhledem k vysoké odolnosti vůči poléhání nedoporučuje Bc. Vencl používání regulátoru růstu ani při vyšších dávkách dusíku. Předností tohoto materiálu, podobně jako nejstarší odrůdy portfolia Tacitus (A), je vysoká mrazuvzdornost.

Nabídka ozimé pšenice zahrnuje i osinaté odrůdy – novinku Amandus (B/C) a již známý Angelus (A). Angelus je pšenice vyššího vzrůstu, která každého zaujme širokým praporcovým listem a výborným zdravotním stavem, přiblížil zástupce firmy Saatbau s tím, že vzhledem k výšce musí být regulována. Amandus je naopak podstatně nižší a vyznačuje se dobrou odolností vůči poléhání. Vhodný je do přísuškových oblastí.

Bc. Vencl připomněl dále nabídku ozimého ječmene: odrůdy Monroe, dvouřadý ječmen se sladovnickou kvalitou (vykupovaný pivovarem Heineken), a Marissa, víceřadá odrůda s vysokým výnosovým potenciálem a odolností proti poléhání.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *