03.06.2022 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První výskyty imag zrnokaze hrachového

V průběhu 21. týdne byla detekována imaga zrnokaze hrachového v porostech hrachu v řadě okresů. Ošetření před hromadným kladením tak v nejteplejších oblastech připadá na 23. týden. S ochranou proti tomuto škůdci by se po potvrzení výskytu prvních vajíček na nejmladších luscích nemělo váhat. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Zrnokaz hrachový (Bruchus pisorum) přezimuje jako dospělec uvnitř napadených semen. Broukům vyhovuje teplé a slunečné počasí v době kvetení a nasazování prvních lusků. Do porostů brouky lákají květy. Samičky kladou vajíčka na malé lusky zejména spodních nodů. Z vajíček se líhnou larvy, které si ihned vyžírají chodbičku do chlopní. Uvnitř lusků se vžírají do děloh malých semen. Larvy se vyvíjí pouze v semeni hrachu. V jednom semeni žije vždy jedna larva. Brouci se líhnou ještě v tom samém roce, většinou brzo po sklizni. Semena však opouští až brzy na jaře, popisuje portál.

S navýšením ploch pěstovaného hrachu pro greeningové účely se v posledních sedmi letech zvýšil tlak tohoto škůdce. Ztráty na výnosech bývají minimální, ale napadená produkce pěstiteli komplikuje jeho záměry s uplatněním semen (konzervárenství, osivo i krmivo). Proti zrnokazu jsou povoleny v současnosti přípravky na bázi pyretroidů a NNI (acetamiprid).

Kromě zrnokaze je téměř na všech lokalitách možné vidět počínající problémy s kyjatkou hrachovou. Imaga i nymfy osidlují nejmladší listy a palisty. Květy při silném napadení zasychají a opadávají. Vysoký tlak je možný pozorovat na plochách v ekologickém režimu nebo tam, kde není možné z důvodu zařazení do greeningových ploch ošetřit. Kromě přímého poškození hrozí u porostů napadených kyjatkou též riziko přenosu viru výrůstkové mozaiky hrachu (PEMV) a viru semenem přenosné mozaiky hrachu (PSbMV). Přípravky aplikované proti zrnokazu zajistí dostatečnou účinnost i proti kyjatkám, informuje Rostlinolékařský portál.

Aktuální informace o situaci v porostech hrachu lze sledovat v Mapách výskytu zrnokaze hrachového nebo v modulu Aktualní mapy výskytu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down