16.07.2024 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První výskyt imag bázlivce kukuřičného

Jak informuje Rostlinolékařský portál ÚKZÚZ, v  průběhu 27. týdne byly detekovány první výskyty dospělců bázlivce kukuřičného na Břeclavsku. Během následujícího týdne byly potvrzeny výskyty i v dalších okresech Moravy a v Polabí. V porostech kukuřice se dále objevují i imaga kohoutků a dřepčíků, migrujících ze sklízených porostů obilnin a dozrávající řepky.

Již od počátku července

Brouci se líhnou v podmínkách střední Evropy od počátku července až do srpna. Nejpočetnější jsou brouci od poloviny července do počátku září. Po úživném žíru dochází po jednom a ž dvou týdnech k páření. Již od počátku úživného žíru nastávají první vrcholy letové aktivity. Dospělci se živí přednostně pylem a bliznami kukuřice, proto po odkvětu kukuřice vyhledávají porosty později kvetoucích hybridů nebo porosty později seté, případně kvetoucí plevelné rostliny. Blizny jsou při vyrůstání z klasu postupně okousávány, dokonce mohou být úplně sežrány až po špičku klasu. V omezené míře se živí zrny v mléčné zralosti nebo listy. Samice klade 400–1000 vajíček v průměru v osmi snůškách, obvykle do holé půdy (do puklin). Mezi jednotlivými periodami kladení vajíček nastávají další vrcholy letové aktivity samic a opakované páření.

Hospodářský význam se zvyšuje

Hospodářský význam tohoto škůdce se rok od roku zvyšuje kvůli rostoucím počtům ploch pěstované kukuřice a změnám klimatu – výskyt podporuje suché a teplé počasí posledních let. Četnost larev však redukují vydatnější srážky na jaře a vodou přesycený půdní profil, ve kterém larvy hynou. Jak brouk, tak jeho larvy dokáží škodit významným způsobem. Vážná poškození porostů v kombinaci se suchem byla v posledních letech pravidelně detekována v celé řadě lokalit jižní Moravy a Čech.

V oblastech s každoročně silnými výskyty je třeba začít sledovat dospělce v období před květem a v průběhu kvetení. Ošetřuje se při dosažení kritické početnosti brouků jeden až dva dospělci na rostlinu. Zpravidla se provádí jeden až dva postřiky v monokulturách kukuřice. Momentálně je stále ještě možno použít ú. l. s kontaktním účinkem ze skupin pyretroidů (např. lambda-cyhalotrin, deltametrin). V oblastech s pravidelnými škodami se doporučuje použít moření ú. l. tefluthrin, shrnuje RL portál.*

Více informací o aktuálním výskytu bázlivce kukuřičného naleznete v Mapách výskytu.

Úvodní fotografie: Bázlivec kukuřičný Foto J. Beránek, ÚKZÚZ

Mapa výskytu bázlivce kukuřičného ke dni 12. 7. 2024 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down