08.09.2023 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První silnější nálet dřepčíka olejkového

Na základě podzimního monitoringu dřepčíků v řepce byl zaznamenán v 35. týdnu první silnější nálet dřepčíka olejkového. Intenzita výskytu brouků překročila práh škodlivosti na Olomoucku. Silnější nápor dřepčíků se očekává až v následujících týdnech. Informoval o tom Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský na Rostlinolékařském portálu.

Problematičtí dřepčíci

Úřad dodává, že v roce 2022 byly detekovány první výskyty taktéž v 35. týdnu. Z důvodu vysokého napadení porostů z minulé pěstební sezóny se očekává vysoký tlak tohoto škůdce v nově založených porostech řepky. Dřepčíci rodu Phylllotreta byli potvrzeni ve výdrolové řepce již v 32. týdnu. V současnosti se v nových osevech řepky vyskytují lokálně na vysoké úrovni, tam kde proběhlo ošetření, tak na nízké úrovni. Jejich migrace do porostů řepky se očekává až s počátkem sklizně kukuřice.
Na zdravotním stavu porostů řepek se v posledních letech z velké míry podílí termín výsevu (časné osevy v první dekádě srpna vykazují vyšší výnosy). Dalším významným faktorem je tlak škůdce a na něj navazující intenzita ošetření na podzim. Jistou roli hrají také půdní podmínky (těžší půdy ve vlhkých podmínkách vykazují propad ve výnosech, kdežto v suchých letech tomu bývá naopak), připomíná ÚKZÚZ.
Pěstitelé řepky by podle něj měli brát ohled mimo podmínek zakládání a ošetřování porostů i na rezistenci dřepčíka olejkového a dřepčíků rodu Phyllotreta. V současné době lze využít přípravky na bázi pyretroidů, indoxakarbu a spinosadu. Ty je doporučeno kombinovat tak, aby nevznikal vysoký selekční tlak na populace obou druhů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down