12.09.2023 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První dožínky Statků ČZU

Minulý pátek uspořádaly Statky České zemědělské univerzity svoje první dožínky. Podle ředitele školního podniku Ing. Jiřího Zajíčka především proto, aby v podniku více přiblížili zemědělství občanům a zároveň se vrátili k zemědělské tradici. Návštěvníci si mohli prohlédnout například zemědělskou techniku a zvířata, expozice univerzity a některých zemědělských firem. Připraven byl i kulturní program a zábava pro děti.

Rektor České zemědělské univerzity (ČZU) prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., na úvod připomněl, že letošní rok nebyl jednoduchý. Kromě nepříznivého počasí museli zemědělci čelit zdražování vstupů, například hnojiv, energií a podobně. „I přesto se vše podařilo a děkuji za to vedení a všem zaměstnancům Statků ČZU,“ uvedl prof. Sklenička. Dodal, že kromě obvyklé zemědělské činnosti v podniku navíc vzdělávají studenty a provádějí výzkum.

Návrat k tradici

„Vracíme se k tradicím, které k zemědělství patří. Dlouho se tu nic nedělalo a veřejnost nás vnímá jen jako škodiče. Tedy, že děláme na silnicích nepořádek, pořád se po nás musí uklízet… Řekli jsme si, že je třeba se veřejnosti otevřít a ukázat, co zemědělství obnáší,“ uvedl ředitel školního podniku Ing. Jiří Zajíček. Díky výstavě zemědělské techniky se mohli návštěvníci fyzicky přesvědčit o velikosti jednotlivých strojů lépe, než když je v automobilu míjí na silnici.
Za důležité Ing. Zajíček považuje, aby se na akci přišly podívat děti a jejich rodiče a došlo ke sblížení zemědělce a občana. Připomněl, že zemědělství je v republice minoritní, zaměstnanců ubylo a velmi špatně se získávají. Obává se, že ani do budoucna jich nebude dostatek, například kvůli pracovní náročnosti; zvláště v živočišné výrobě se pracuje bez ohledu na svátky a víkendy. I tak ale doufá, že by někoho z dětských návštěvníků mohl obor do budoucna zaujmout.
V podniku chovají 1500 kusů zvířat, základní stádo tvoří 560 holštýnských krav, 196 jerseyských krav a 22 českých červinek, proto drží genetickou rezervu plemene, které je v České republice původní. V současné době hospodaří asi na 2700 ha půdy, přiblížil podnik krátce ředitel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down