Produkce obilovin a olejnin v EU asi nepatrně vzroste

Podle informací, které zveřejnilo sdružení zemědělských organizací COPA/COGECA na začátku července, by měla produkce obovin v Evropské unii letos stoupnout oproti loňsku o 0,4 %, bude se ale stále pohybovat pod 300 mil. tun. U olejnin organizace očekávají nárůst o 1,6 %. Je to především důsledek příznivějšího vývoje počasí v některých zemích.

Sdružení o tom informovalo v tiskové zprávě. Předseda pracovní skupiny pro obilniny sdružení COPA/COGECA Max Schulman konstatoval, že i přes uvedený nárůst je očekávaná produkce 298 mil. tun obilovin stále pod pětiletým průměrem. Některé země přesto v letošním roce zažily mráz a sucho, zejména Francie a jižní členské státy, a proměnné podmínky pravděpodobně ovlivní kvalitu produkce v EU. Trh by mohly ovlivnit příznivé vyhlídky v USA, Kanadě a Kazachstánu. Zásoby obilovin ale zůstávají poměrně nízké.
Mike Hambly, místopředseda pracovní skupiny COPA/COGECA pro olejniny, uvedl, že produkce olejnin by letos v EU měla vzrůst na 32,2 mil. tun. Produkce řepky se vrátila na průměrných 21 mil. tun, což zajistí chovatelům hospodářských zvířat dostatečnou dodávku proteinových krmiv. Dodal také, že letos pozorovali posun k pěstování ozimé řepky kvůli lepším podmínkám během zimy, což také vysvětluje vyšší produkci a nárůst výnosu. Producenty ale trápí nízké ceny a vysoké výrobní náklady, stejně tak jako zákaz používání neonikotinoidního moření, takže plochy olejnin nerostly. Bez možnosti mořit neonikotinoidy a alternativních produktů musejí pěstitelé porosty ošetřovat častěji, což způsobuje velký nárůst nákladů, uvedl Mike Hambly.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *