Inovovaný způsob, jak snížit ztráty postřikové jíchy při aplikaci pesticidů, vymyslel vědecký tým pod vedením docenta Kripaa Varanasiho z amerického Massachusettského technologického institutu (MIT).
Institut o tom informoval v tiskové zprávě. Při aplikaci jíchy postřikovačem se část kapek nezachytí na rostlině, ale odrazí se od listu a dopadne například na půdu. Tomu se předchází více způsoby, například využitím smáčedel. Vědci na MIT ale soudí, že vzhledem k rychlosti celého procesu (milisekundy) nastupuje efekt smáčedel příliš pozdě a kapky se stále ještě stihnou ve velké míře odrazit.
Na Massachusettském technologickém institutu proto vyvinuli metodu, která má kapky na listy „přilepit“ efektivněji. Založena je na dvou rozdílných levných polymerech, které způsobí, že část aplikované postřikové jíchy má pozitivní a část negativní náboj. Díky tomu je jinak relativně vodoodpudivý povrch listu najednou hydrofilní. A to je klíč k lepšímu udržení jíchy na listech a snížení ztrát. Vědci konstatují, že celý proces začíná již během aplikace a je rychlejší než působení smáčedel. Na základě laboratorních pokusů tvrdí, je při použití této technologie stačí aplikovat desetinu postřikové jíchy. Použité polymery jsou biodegradabilní a nemají tedy zatěžovat životní prostředí. Tisková zpráva konstatuje, že polymery jsou extrahovány z běžných levných materiálů a dají se vyrábět lokálně.
Z technického pohledu je realizace jednoduchá. Postřikovač je potřeba vybavit dvěma nádržemi, aby se dala zároveň aplikovat jícha s odlišnými náboji. Vědci také experimentují s možnostmi, u které by se vyhnuli potřebě dvojice nádrží. Výzkum probíhal společně s indickým Tata technologickým a designových centrem, s prvními polními pokusy u malých pěstitelů se proto počítá v Indii v příštím roce. Ti aplikují pesticidy stále ještě ručními postřikovači a peníze vydané za přípravky mohou tvořit významnou část nákladů. Jejich snížení by se pak mělo příznivě projevit na příjmech. Technologie by se ale mohla využít i jiným způsobem, například při ochraně sadů citrusů na Floridě proti mrazu postřikem vodou, kde je problémem omezení jejích dodávek.*