27.02.2023 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro lepší diagnostiku v řepce

Digitální žlutý lapač škůdců řepky byl hlavní novinkou představenou na semináři Bayer Exper Forum. Přednášející z pořádající společnosti dále informovali o stávajícím sortimentu přípravků na ochranu rostlin a také o novinkách.

Digitální lapač určený k monitoringu škůdců řepky představil na semináři Ing. Jan Hanuska ze společnosti Bayer s. r. o. Produkt byl uveden loni na podzim na trh v Německu pod názvem MagicTrap, další státy, kde se začal prodávat, jsou Česká a Slovenská republika.

Součástí lapače je kamera se solárním panelem a akumulátorkem a speciální SIM karta, přes kterou lapač posílá fotografie dvakrát denně do aplikace v telefonu. V něm se dají prohlížet a například posílat dále. Umístění lapače lze v mapce v telefonu označit souřadnicemi, aby se dal případně ve vzrostlém porostu lépe najít. Aplikace v mobilu dokáže rozlišit krytonosce, dřepčíka (včetně olejkového) či blýskáčka a v grafech ukazuje vývoj početnosti. Čísla lze vyexportovat například do excelu. Lapač je Je tedy použitelný jak na jaře, tak na podzim, upozornil Ing. Hanuska s tím, že práce s produktem je jednoduchá a agronomům šetří energii a čas. Do zásobníku lapače se vejde asi litr vody, není ho tedy potřeba příliš často navštěvovat. Na jedem telefon se může připojit více lapačů. Celý systém by měl být uveden do provozu 1. července 2023.

Připomněl, že společnost Bayer proti škůdcům v řepce nabízejí balíček přípravků D-Act, jedná se o kombinaci přípravků Decis Forte a Yoroi s širokou registrací. Dodal, že do portfolia odrůd řepky zařadili v posledních třech letech mnoho nových hybridů s odolností vůči TuYW, praskání šešulí a s genem Rlm 7. Novinkou bude loni registrovaný hybrid DK Exaura s vysokým výnosem.

Nabídce fungicidů do obilnin se věnovala Ing. Markéta Tržilová ze společnosti Bayer. Patří do ní dlouho známý Hutton do většiny obilnin, doporučila ho aplikovat v termínu T2, zvláště pokud se při pěstování používá jen jeden fungicid. Novinkou loňského roku je univerzální Hutton Forte.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down