21.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Připravili novou odrůdu kmínu

Novošlechtění jednoletého kmínu, který by se měl jmenovat Akley, představil na výstavě Naše Pole AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o. V době konání akce společnost čekala na registraci názvu a následné rozhodnutí komise o odrůdě. Nová odrůda má sloužit především jako doplněk sortimentu pro pěstitele, kterým nevyšel dvouletý nebo ozimý kmín.

Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., ředitel společnosti, uvedl, že nová odrůda by se měla sít v březnu a termín sklizně nadchází v září. Sloužit by měla jako doplněk v portfoliu odrůd kmínu. V odrůdových zkouškách vycházel výnos na úrovni 1,5 t/ha a silice dosahují 2,5 %. Nejde o přímou konkurenci dvouletým kmínům, spíše se jedná o doplněk v případě výpadku. V expozici samozřejmě nemohl chybět ozimý kmín Aprim, který je pěstitelům již znám.

Šlechtí také olejniny

Společnost Agritec se dlouhodobě věnuje šlechtění olejného lnu, na výstavě prezentovala část svého sortimentu, odrůdy Raciol, Agriol, Agram a loňskou novinku Astella, která získala ocenění Zlatý klas. Jedná se o hnědosemennou odrůdu pro potravinářské účely. Květ je bílý, hvězdicovitého tvaru, což je unikátní. V současné době se množí, pro příští rok by měla být dostupná, shrnul Ing. Šmirous. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v popisu odrůdy uvádí, že je středně raná, nízká až středně vysoká. Hmotnost tisíce semen je středně vysoká a výnos semene a oleje je v rámci celého sortimentu středně vysoký. Obsah oleje je vysoký, skladba mastných kyselin nezměněna, jodové číslo vysoké. Obsah kyseliny alfa-linolenové je vysoký až velmi vysoký a linolové nízký.

V expozici nemohlo chybět ani konopí. Polská jednodomá odrůda Bialobrzeskie se používá jak na produkci semen, tak i stonku, je proto vzrůstnější. Oproti tomu raná dvoudomá odrůda Finola, která poměrně rychle dozrává, je určena především k produkci semene a je výrazně nižší.*

Nová jednoletá odrůda nakonec zřejmě ponese název Akley, nikoliv Agmin Foto David Bouma

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down