Hlavním exponátem společnosti Oseva vývoj a výzkum, s. r. o., na letošní Zemi živitelce byla nová fialově kvetoucí odrůda ozimého máku Olaf. Jde o první českou modrosemennou odrůdu ozimého máku povolenou již po dvouletém zkoušení. Neméně atraktivní zůstává loňská novinka pohanka setá Rose. Pěstitele trav zaujala na agrosalonu i série metodik zaměřená na pěstování trav na semeno.
Ozimý mák Olaf
Ozimý mák Olaf pochází ze šlechtění Výzkumného ústavu olejnin Opava. Jak vysvětlil Ing. Radek Macháč, Ph.D., ředitel společnosti Oseva vývoj a výzkum, nová odrůda vykázala v registračních zkouškách opravdu dobré výsledky a překonala soubor kontrolních odrůd. Díky tomu byla registrována již po dvouletém zkoušení. Oproti jarnímu máku disponuje celou řadou předností. „Zatímco jarní mák bývá vystaven jarním přísuškům, ozimý jim obvykle uniká,“ uvedl Ing. Macháč s tím, že ozimý mák je také o dva až čtyři týdny dříve zralý. Znamená to tedy pohodlnější rozložení sklizňové špičky i dřívější (lepší) uplatnění na trhu. Výnosově je stabilní s výkony srovnatelnými s jarním mákem.
Odrůdy a další výsledky výzkumu
Vedle máku zaujaly návštěvníky také odrůdy lupiny, trav, řepky a pohanky prezentované v expozici společnosti Oseva a vyšlechtěné na jejich pracovištích. Mezi nimi i pohanka setá Rose, která v loňském roce obdržela ocenění Zlatý klas s kytičkou, udělovaný exponátům představujícím mimořádný přínos pro ochranu životního prostředí.
Mezi výsledky výzkumu vyzdvihl Ing. Macháč metodiky pro pěstitele trav na semeno. „Snažíme se pro všechny rody trav, které se pěstují na semeno, vydávat metodiky shrnující agrotechnická opatření od výběru pozemku, zakládání porostů, výživy a hnojení, ochrany, až po sklizeň, a to vše včetně ekonomiky,“ vysvětlil ředitel společnosti Oseva vývoj a výzkum.
V roce 2019 vyšla certifikované metodika Pěstování jílků (Lolium sp.) na semeno, roce 2020 následovala metodika Pěstování kostřav (Festuca sp.) na semeno a v roce 2022 zatím nenovější Pěstování trav mezirodových hybridů xFestulolium na semeno.*