21.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová pohanka s karmínovými květy

Společnost Oseva vývoj a výzkum, s. r. o., představila na agrosalonu Země živitelka novou odrůda pohanky s názvem Rose, který odkazuje k jejím růžovým až karmínovým květům.

Pohanka Rose byla registrována v letošním roce. „Od našich předchozích bíle kvetoucích odrůd se liší růžovou barvou květu,“ poukázal na výrazný znak nové odrůdy Ing. Radek Macháč, Ph.D., ze společnosti Oseva vývoj a výzkum s tím, že takto kvetoucí pohanka je v sortimentu u nás registrovaných odrůd jediná tohoto typu. Původ karmínově kvetoucí pohanky lze hledat především v horských oblastech Tibetu. Díky tomu lze podle Ing. Macháče předpokládat, že i odrůda Rose bude odolnější k chladu a nepříznivým podmínkám.

Z hlediska zdravotního stavu nemá pohanka závažná úskalí, občas se podle Ing. Macháče může vyskytnout padlí nebo nějaké fytoplazmózy, většinou pod hranicí škodlivosti. Vzhledem k rychlé dynamice růstu je poměrně odolná také vůči zaplevelení. Jako doběrná plodina nevyžaduje ani zvláštní výživu, výživa dusíkem by dokonce mohla být kontraproduktivní a mnoho nadzemní hmoty komplikovat sklizeň. Uplatnění nová odrůda nalezne především ve směsích pro opylovače, kde bude i esteticky dobře působit. V současné době je dostupná například v květinově-bylinné směsi Valašská zahrádka. Předpokládá se i uplatnění v monokultuře pro konzum, konzumní kvalita odrůdy Rose je plně srovnatelná s již známými a pěstovanými odrůdami.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down