Přichází azol nové generace

Společnost BASF, spol. s r. o., uspořádala sérii on-line konferencí prostřednictvím TV Zemědělec. Nosným tématem bylo představení novinek, zejména nové účinné látky ze skupiny azolů. Jde o první izopropanolový azol mefentrifluconazole, prezentovaný firmou pod obchodním názvem Revysol. V České republice je registrovaný do obilnin, v následujících letech se pěstitelé dočkají registrace do celé řady dalších plodin, jako jsou řepka, cukrová řepa, kukuřice, brambory i speciální plodiny.

Revysol, jež byl ústředním tématem konference s názvem Revyluce v ochraně rostlin, nalezneme aktuálně ve fungicidech společnosti BASF Tango Flex a Revycare. Firma očekává též v brzké době registraci mořidla na bázi Revysolu rozšiřující účinnost na sněť zakrslou, které tak vhodně doplňuje stávající portfolio mořidel.

Tango Flex je podle Ing. Václava Nedvěda, Ph.D., plodinového manažera pro obilniny, kukuřici a řepu firmy BASF, novým řešením nahrazujícím Tango Super a Capalo, které podlehly restrikcím. Jde o technologický balíček (na 20 hektarů) obsahující přípravky Revystar (mefentrifluconazole = Revysol 100 g/l) a Flexity (metrafenone 300 g/l) v doporučeném dávkování 0,75 l + 0,25 l/ha. Určen je pro ošetření pšenice a ječmene proti širokému spektru houbových chorob od druhého kolénka po praporcový list.

Fungicid Revycare (mefentrifluconazole 100 g/l, pyraclostrobin 100 g/l) je registrován do všech obilnin proti všem závažným chorobám. Registrovaná dávka je 1,5 l/ha, podle Ing. Stanislava Malíka, vedoucího technického oddělení společnosti BASF je však v našich podmínkách plně dostačující dávka 1,2 l/ha, kterou ve svých doporučeních uvádějí. Revycare je určen pro aplikaci od fáze praporcového listu po fázi viditelné osiny (BBCH 37–49).

Společnost BASF má propracované také fungicidní moření obilnin. Jedinou slabinou až do současné doby byla sněť zakrslá, která se v poslední době poměrně intenzivně šíří. „Již v této sezóně bude k dispozici mořidlo na bázi Revysolu, které bude účinné i na sněť zakrslou,“ informoval Ing. Nedvěd. Nové doporučení moření osiva obilnin bude založené na prémiovém mořidle Kinto Plus a mořidle na bázi Revysolu. Poskytne unikátní synergickou účinnost postavenou na čtyřech účinných látkách: fludioxonil, triticonazole, Xemium (fluxapyroxad) a Revysol (mefentrifluconazole).

Zástupci společnosti BASF představili v bloku novinek zaměřených na ochranu obilnin také nový balíček Osiris Pack (Alterno – metconazole + Curbatur EC 250 – prothioconazole) jako nástupce přípravku Osiris.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down