14.03.2022 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Při hnojení řepky je třeba počítat

Jarní seminář Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin byl věnován širokému spektru témat spojených s řepkou. Přednášející hovořili o smysluplnosti dusíkatého hnojení při současných cenách hnojiv a komodity, možnostech regulace ochrany i možných problémech s rezistencí škůdců. Celý seminář najdete na stránkách TV Zemědělec.

Aktuální marketingovou situaci u řepky a výhled do budoucna popsal Ing. Martin Volf, ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO). Připomněl, že světová produkce řepky dosáhla vrcholu v roce 2013 a od té doby zaznamenává stagnaci nebo mírný pokles, přitom světová poptávka po řepce neustále roste. Jedním z důvodů poklesu produkce je situace v EU. Ta od roku 2014 přijala různá restriktivní opatření v oblasti pesticidů nebo dusíkatého hnojení, což vedlo k poklesu ploch a produkce, uvedl Ing. Volf. V posledních dvou letech v EU vyrábíme jen 17,5 mil. tun semene, v roce 2014 to bylo téměř 22 mil. tun, vyplynulo z jeho přednášky.

Upozornil, že ještě v červnu minulého roku se v Kanadě předpokládala sklizeň ve výši 20 mil. tun, na konci srpna ale kvůli počasí klesly odhady na 15 mil. tun a následně na 13,4 mil. tuny. V té době byla cena řepky na hodnotě 15 000 Kč/t a kvůli uvedenému výpadku produkce vzrostly až na 18 000 Kč/t. Světové zásoby řepky za poslední roky klesly z 10 mil. tun na zhruba 5 mil. tun, snižovaly se také v EU, nyní se předpokládá úroveň 0,75 mil. tuny, bývalo to 1,7 mil. tuny.

Mezi největší tři producenty řepky v EU loni patřilo Německo (3,7 mil. tuny, dříve produkovalo i 6 mil. tun), Francie a Polsko, které plochy dále rozšiřuje. Česká republika byla v EU pátá s 1,03 mil. tuny, což je nejhorší sklizeň za posledních 12 let. Je to dáno nižším průměrným výnosem (3 t/ha) a malou plochou (342 000 ha). Zemědělce při pěstování trápí řada problémů. V letošním roce jsou vysoké ceny hnojiv, po zákazu neonikotinoidů jsou problémy s dostupností účinných insekticidů a v budoucnu budou na zemědělce dopadat různá pravidla a omezení v rámci Green Dealu. Ta budou snižovat produkci nejen řepky, ale i dalších komodit, uvedl Ing. Volf. Dodal, že podle dosavadních prognóz se v EU očekává mírně vyšší produkce, protože je zaseto o 6 % více ploch. Upozornil také na poměrně vysoké ceny řepky na burze.

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec. Celý seminář najdete na TV Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down