24.03.2019 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přezimování ozimů 2018/2019

Na podzim roku 2018 bylo velmi teplo a sucho až do začátku října. To byla příčina, proč při pravidelném monitoringu byla v září přibližně třetina porostů ozimé řepky označena jako mezerovitá a nevyrovnaná. Říjnové srážky byly na území Čech velmi rozdílné. Tam, kde začátkem října srážky přišly (jednalo se zhruba o polovinu území), se zlepšilo zapojení ozimé řepky a bylo také umožněno poměrně dobré vzejití porostů obilnin, které byly zasety do konce září. Týkalo se to ozimého ječmene a časněji zasetých pšenic. Později seté pšenice (případně další obilniny) však vzcházely velmi pomalu a nevyrovnaně. Protože nadnormální teploty trvaly téměř až do Vánoc, nedošlo do konce roku k zámrazu. Obilniny i řepka vegetovaly a využívaly alespoň horizontální srážky, mlhy a rosu. U velké části mezerovitých ploch došlo k zapojení až na přelomu roku nebo v lednu. Tyto informace uvádí ve svém článku prezentovaném v časopise Úroda (4/2019) Ing. Milena Bernardová, Zkušební stanice Kluky.

Jak dále informuje, leden se teplotně alespoň některými chladnými dny přiblížil normálu, stejně jako první polovina února, a sněhové srážky (ve vyšších polohách vydatné, pokrývající část území ještě začátkem března) dosytily povrchový deficit vláhy (do 15–20 cm). Sněhová pokrývka také ležela na většině území v době nejnižších lednových teplot a díky tomu nedošlo k poškození řepek ani „přerostlých“ ozimých ječmenů (tj. ozimých ječmenů ve fázi začátku sloupkování). Bylo to potvrzeno při odběru vzorků rostlin koncem února, uvádí Ing. Bernardová.

Ozimá pšenice prošla zimou z 98 % ve výborné kondici. Pouze část velmi pozdních porostů ještě počátkem března neodnožovala. Ale takové pozdní plochy byly řešeny časným morforegulačním opatřením, doplňuje autorka článku.*

Více informací přináší časopis Úroda (4/2019).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down