10.04.2024 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přezimování ozimé řepky a obilnin 2023/2024

Meteorologické předpovědi zimy 2023–2024 se rozcházely. Zatímco americký model předpokládal mrazivější průběh počasí v Evropě, evropské modely upozorňovaly na stále trvající vliv El Niña a celkové oteplování včetně velmi teplé zimy. Jak vypadal skutečný průběh počasí?

Prudké výkyvy počasí

Střídaly se prudké výkyvy. Celý podzim byl až do prosince velmi teplý, zpočátku i suchý, ale listopad a prosinec byly srážkově vysoce nadnormální (zejména v krajích Vysočina, Jihočeském, Jihomoravském a Středočeském 241–221 % normál) a významně doplnily srážkový deficit. Ještě před Vánocemi 2023 přišla nadílka vyšší sněhové pokrývky na území celé republiky a mrazy padající pod –16 °C, které byly již na Štědrý den vystřídány teplotami až +12 °C. Další ochlazení přišlo v lednu, kdy bylo sněhu méně, ale mrazy opět klesaly k –16 °C. Po teplotních výkyvech nastoupilo. Dlouhodobý normál byl překročen v únoru o 6 °C a v březen k datu v únoru a březnu velmi teplé období psaní článku (28. 3.) zhruba o 4,5 °C.

Celkově tak byla zima teplotně i srážkově nadprůměrná.*

Jak počasí ovlivnilo skutečný vývoj a přezimování porostů se dočtete v květnovém vydání časopisu Úroda v článku Ing. Mileny Bernardové ze Zkušební stanice Kluky.

Úvodní fotografie: Napadení řepky zápředníčkem polním (10. 10. 2023) Foto Milena Bernardová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down