23.05.2017 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představili vybrané odrůdy řepky

Především odrůdám ozimé řepky byl věnován Den Preolu, který proběhl v pátek v Kočí u Chrudimi, na pozemcích akciové společnosti Oseva Agri Chrudim.

Na polním dnu vystavovatelé prezentovali 22 odrůd řepky. Do skupiny Preol Ideal byly zařazeny Arabella, Alicante, INV1066 (novinka), Atora, Marathon, Kuga (novinka), DK Explicit, DK Exception, DK Expansion (novinka), Orex, ES Imperio (novinka), PX 113. Kromě toho se návštěvníci akce mohli seznámit s různými způsoby hnojení a vystavenou zemědělskou technikou.

Na úvod vystoupil Ing. Petr Cingr, generální ředitel akciové společnosti Preol. Kromě jiného konstatoval, že na přelomu roku Preol uvedl do provozu novou jednotku na výrobu extrudovaných šrotů. „Dnes vyrábíme a prodáváme zhruba 2500 tun měsíčně. Většina jde do Německa, ale daří se nám i v České republice. Jsme schopni zpracovat řádově 460 000–480 000 tun řepky a zboží, které vyrobíme, jsme schopni i prodat,“ uvedl Ing. Cing. Je přesvědčen, že tomu tak bude do roku 2020, do kterého platí současná evropská legislativa týkající se používání biopaliv první generace. V současné době se věnují připravované směrnici o obnovitelných zdrojích energie pro období po roce 2020 (REDII). Jak Ing. Cingr uvedl, ve spolupráci s Agrární komorou ČR a dalšími profesními svazy pracují na dopadové studii, protože existují tlaky, které chtějí omezit povinné přimíchávání biopaliv první generace. „To by mělo zásadní dopad na spotřebu řepky v Evropě a České republice, takže se snažíme vysvětlit evropským legislativcům, že biopaliva druhé generace jsou nesmyslná, protože pro ně neexistuje surovina, technologie, a pokud nějaká existuje, tak je výrobně násobně dražší než technologie na zpracování řepky,“ uvedl.
Ing. Cingr také konstatoval, že v letošním roce dokončili výstavbu nové výroby hnojiv v Lovochemii a najíždějí novou granulační linku s kapacitou 300 000 t, kde budou moci vyrábět hnojiva ledkového typu, hnojiva se sírou (DASA) a NPK ve významně větší kvalitě.

 

Další podrobnosti si přečtete v některém z následujících čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down