21.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka odrůd i polní poradenství

Rozsáhlou expozici měl na výstavě Naše pole Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Zahrnovala desítky odrůd obilnin, ale také brambory a meziplodiny. Kromě toho ústav poskytoval poradenství, především v oblasti škodlivých činitelů na plodinách.

Prezentace odrůd obilovin zahrnovala přes 30 odrůd ozimé a 13 odrůd jarní pšenice, 30 jarního ječmene a kolem deseti tritikale a žita. Jak uvedla Ing. Vladimíra Horáková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ ), pokus byl od začátku koncipovaný tak, že se v něm neaplikují fungicidy, aby byla vidět přirozená odolnost vůči chorobám.

Velké odrůdové rozdíly

Odolnost proti rzím je kontrolována malým počtem genů s vysokou účinností, proto může snadno dojít k jejímu překonání, připomněla Ing. Horáková. Co se týče letošní infekce, soudí, že jde stále o rasu rzi plevové Warrior, která v našich podmínkách už nějakou dobu koluje. Nahrála jí ale teplá zima a průběh počasí, takže infekční tlak byl silnější.
Infekce se podle ní vyskytla u odrůd, u kterých by se dala čekat, jako například Mocca nebo Frisky. Také u Julie již v minulých letech existovaly náznaky nižší odolnosti. V sortimentu jsou ale i odrůdy, které by měly být odolné, ale přitom jsou také silně napadené.
Výnosové ztráty silněji napadených porostů se mohou pohybovat mezi 20 až 50 %, uvedla Ing. Horáková. Dodala, že v letech 2014 až 2016, kdy tato epidemie nastoupila, měli v pokusech pšenici tvrdou a jedna z velmi citlivých odrůd měla v neošetřené variantě HTZ 30 g, zatímco v ošetřené 60 g.

Poradenství pro návštěvníky

ÚKZÚZ prezentoval na polním dnu také poradenské centrum, na stánku se diagnostice věnoval Ing. Svatopluk Rychlý spolu s Ing. Evou Bergovou věnoval diagnostice.
Jedenáct odrůd velmi raných brambor registrovaných v České republice prezentoval Ing. Václav Čermák. Na sousedním pozemku mohli návštěvníci najít meziplodiny především hořčici, řepici, ředkev, svazenku, mastňák, světlici a lničku.

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down