03.10.2023 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předvedli odrůdy čiroku

Především pěstováním a přednostem čiroku, ale také prosa a béru, byl věnován polní den k této plodině, který proběhl v Ivanovicích na Hané na pokusné stanici Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i.

Sortiment odrůd a technologii pěstování představil Ing. Marek Podrábský ze společnosti Seed Service s. r. o. a také Ing. Jiří Hermuth z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Kromě toho se hovořilo o využití čiroku ve výživě zvířat.

Čirok jako přínosná plodina

Návštěvníci si mohli prohlédnout zrnové i silážní čiroky. Výhodou čirokového zrna je například to, že neobsahuje lepek a lze ho tedy v potravinářství využívat například na potraviny určené pro celiaky. Z čiroku se vyrábí například kaše, pivo, mouka, kroupy a další potraviny. Co se týče krmivářské hodnoty zrna pro hospodářská zvířata, Ing. Podrábský uvedl, že kvalitou odpovídá kukuřičnému a produkce je levnější než u ostatních obilovin. Z čiroku se dají vyrábět také siláže. K výhodám čiroku patří vyšší odolnost vůči suchu, nemá trpět na fuzariózy a další škodlivé činitele, vyhýbají se mu prasata i hraboši. Mladý čirok, zhruba do výšky 60 cm, případně silně stresované rostliny, obsahuje ve vyšší míře alkaloid dhurin (míra je podmíněná odrůdově), který uvolňuje při zaorání kyanonovodík. Toho se využívá například při pěstování čiroku jako meziplodiny se zapravením v zelinářských sledech, kdy se využívá fumigačního efektu této látky, likvidující široké spektrum patogenů. Ing. Podrábský uvedl, že osivo odrůdy Ruzrok, kterou vyšlechtil Ing. Hermuth, se ve velké míře vyváží do zahraničí právě pro tyto účely.*


Ing. Marek Podrábský ze společnosti Seed Service s. r. o. hovoří o odrůdách čiroku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down