03.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová ruzyňská odrůda čiroku Rufuss

Nová česká odrůda čiroku Rufuss byla vyšlechtěna ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni (VÚRV). Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským bude registrována v roce 2024 v segmentu zrnových silážních odrůd.

Jak informuje aktualita ruzyňského výzkumného ústavu, Rufuss je vzrůstem střední velikosti mezi zrnovými silážními čiroky (1,6 m). Má velmi široké listy a mohutnou latu s velkými zrny, což je základním předpokladem pro poskytování velmi dobrých výnosů a vysoké energie píce. Na rozdíl od univerzální české odrůdy Ruzrok, taktéž vyšlechtěné ve VÚRV, má Rufuss bílé laty.

K Ruzroku zpráva dodává, že jde o odrůdu velmi ranou, vhodnou i do okrajových oblastí pěstování. Využívá se na zrno, senáž, okrajově i siláž a velmi dobré uplatnění nalézá také jako meziplodina. V pokusech na italských univerzitách byly potvrzeny mimořádné fumigační vlastnosti v případě zaorání mladých rostlin, což se využívá pro ozdravení půdy před výsadbou brambor a různých druhů zeleniny.*

Úvodní fotogrfaie: Nová česká odrůda čiroku Rufuss Zdroj VÚRV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down