Výměra sóji luštinaté na našem území se v posledních letech drží na vyšší úrovni než v minulosti. Pěstitelé mají k dispozici odrůdy, které jsou z hlediska délky vegetace vhodné pro podmínky České republiky. Při výběru odrůd je ale třeba vždy zohlednit i místní klimatické podmínky.
S mnoha odrůdami včetně novinek i s pěstitelskými technologiemi se měli možnost seznámit účastníci přehlídek odrůdových pokusů, které proběhly v Přítokách na Kutnohorsku, v Topolanech na Olomoucku a ve Staříči u Frýdku-Místku.
Tradiční akce uspořádala společnost Prograin Zia, s. r. o. V Přítokách byly pokusy založeny na pozemcích statku rodiny Procházkových, v Topolanech na rodinné farmě Romana Koutka a ve Staříči v podniku Agrospol Staříč, s. r. o.
V loňském roce se sóje v pokusech v Přítokách dařilo kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám hůře než na moravských stanovištích, píše v Úrodě č. 12/2024 Ing. Hana Honsová, Ph.d.
Pokusy v Přítokách
Více než dvacetileté zkušenosti s pěstováním sóji v Přítokách má Ing. Vít Procházka, který si této plodiny velmi cení v osevním postupu. Sóju tu začali pěstovat už v roce 1999. Na polích se v osevním postupu za čtyři roky vystřídají hlavní plodiny pšenice, cukrová řepa, pšenice a sója.
Pokusy se sójou byly letos v Přítokách založeny na pozemku o rozloze jedenácti a čtvrt hektaru v nadmořské výšce 338 m. Velkost pokusné parcely dosahovala 1200 metrů čtverečních (délka 200 m a šířka 6 m).
Mezi parcelami s odrůdami byla ponechána čtvrtmetrová mezera. Šířka parcel volí tak, aby se jednotlivé varianty podařilo sklidit na jeden přejezd kombajnu. Pozemek leží v nadmořské výšce 326 m.
V Přítokách během vegetace i od začátku roku do srpna spadlo méně srážek, než představuje dlouhodobý normál. Celkem za vegetační období od května do srpna napršelo 235 mm, zatímco dlouhodobý normál dosahuje 268 mm. Od začátku roku byl deficit srážek ještě větší, spadlo 343 mm, zatímco normál představuje 398 mm. I přes nedostatek vláhy za vegetace se sóje v pokusech celkem dařilo, uvádí autorka.
Úvodní snímek: V pokusech byla patrná různá ranost odrůd Foto Hana Honsová