29.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představili stěžejní materiály

Na novinky a nosné materiály společností Saaten-Union CZ s. r. o. a Rapool CZ s. r. o. se zaměřili řečníci konference uspořádané ve Stříteži u Jihlavy. V ozimé řepce se pěstitelé setkají s novinkami Jurek, Beatrix CL a DMH 502 (Crocus), nosnými hybridy zůstávají Temptation, Batis a Dominator.

Jednatel společnosti Saaten-Union CZ a Rapool CZ Ing. Marian Špunar v úvodu připomněl, že tyto společnosti jsou pro zemědělce v České republice zdrojem stability. „Náš úspěch je založen na inovaci, kvalitě, vzájemné spolupráci a velmi dobrém servisu v rámci celé Evropy,“ uvedl. Nastínil také strategii v České republice, kde hodlají udržet pozici číslo jedna na tuzemském trhu v prodeji osiv ozimé řepky a do roku 2025 této mety dosáhnout i u osiv ozimé pšenice. Dále budou rozvíjet i program hybridních obilnin.

Na hybridy řepky se ve své přednášce soustředil Bc. Pavel Stárek ze společnosti Rapool CZ. Nosným hybridem společnosti Rapool je středně raný až polopozdní Temptation, který se v posledních třech letech umísťuje výnosově (semen i oleje) v čele nejrůznějších pokusů – ÚKZÚZ, SPZO, ČZU… „Díky těmto výsledkům stojí na pozici vlajkové lodi této sezóny,“ uvedl Stárek. Novým členem nabídky firmy Rapool je Batis, hybrid, který v pokusech ÚKZÚZ pro SDO v roce 2020 i 2021 dosáhl nejvyššího výnosu semen. Vyznačuje se i velmi dobrou olejnatostí a výnosem oleje. Klíčovou vlastností tohoto hybridu je podle Bc. Stárka vynikající osvojovací schopnost živin, která umožňuje dosáhnout velmi dobré výsledky i v extenzivních technologiích a na živinově slabších půdách. Trojici nosných hybridů uzavřel Bc. Stárek Dominatorem, který kombinuje rezistenci vůči TuYV a RlmS. Do vínku podle řečníka tak dostal mimořádné zdraví, díky němuž je vhodný do osevních postupů s vyšším podílem řepky a infekčním tlakem chorob. Zaujme zejména velmi vysokým obsahem oleje v sušině semen a výnosem semen.

Novinkou ozimé řepky pro nadcházející sezónu je středně raný Jurek. Jeho představení bylo v režii Jeanne Geissler, mezinárodní produktové manažerky pro olejniny DSV AG. Upozornila u něj na kombinaci rezistencí vůči fomě (Rlm7) a viru žloutenky vodnice. Zastavila se také u zvýšené efektivity příjmu dusíku. Vyzdvihla dále dynamický vývoj na podzim i na jaře, ale také vysokou výnosovou stabilitu napříč testovanými evropskými lokalitami. Pro ucelený obrázek o novinkách doplnil Bc. Stárek také hybridy se speciálními vlastnostmi. DMH 502 (Crocus) je středně raný hybrid kombinující rezistenci vůči nádorovitosti, TuYV, fomě (Rlm7) a nepukavost šešulí. V rámci Clearfield segmentu přibyl nový středně raný až polopozdní hybrid Beatrix CL, vybaven rezistencí vůči TuYV, fomě (Rlm7) a geneticky podmíněnou nepukavostí šešulí.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down