17.08.2021 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představili nové odrůdy i přípravky

Novinky v sortimentu odrůd i přípravků na ochranu rostlin představila na výstavě Naše pole společnost Syngenta. Příští rok přijde do prodeje fungicid Treso, který je určen na ochranu řepky proti hlízence, od letošního roku je registrovaný Moddus Flexi, inovace zavedeného morforegulátoru. Kromě nových odrůd řepky mají v sortimentu také hybridní ozimý ječmen SY Dakoota.

Vlajkovou lodí letošního roku v nabídce ozimé řepky je hybrid Aganos, uvedla Ing. Kamila Tesařová ze společnosti Syngenta. Dodala, že se jedná o plastickou odrůdu, která v posledních letech dokázala v provozních pokusech velké výkony. „Letos se dostává do prvního sklizňového roku, takže budeme čekat, co udělá na běžné ploše. Zatím to vypadá tak, že zvládá pozdní setí a nakvétá jako první,“ uvedla. Doufají tedy, že se bude také jako první sklízet. Jedná se o střední až vyšší odrůdu s vysokou olejnatostí a velkou plasticitou, zvládne opravdu suché i mokré roky, konstatovala Ing. Tesařová na základě výsledků z posledních tří let. Je všeobecně zdravý, má gen rlm7 odolnosti vůči fomě a toleranci vůči viru žloutenky vodnice (TuYV). Z podkladů společnosti vyplývá, že mezi letošní novinky patří SY Alix odolný proti nejčastěji se vyskytujícím rasám nádorovitosti košťálovin a SY Glorietta, která disponuje odolností vůči viru žloutenky vodnice.

Ing. Helena Bochová ze společnosti Syngenta připomněla, že pro ošetření řepky mohou nabídnout herbicidy, fungicidy i insekticidy, což umožňuje dát dohromady plnou technologii k její ochraně. Pro podzimní herbicidní ošetření nabízí kombinaci přípravků Brasan 540 EC a Teridox 500 EC v akčním balíčku. V oblasti fungicidní ochrany mají v portfoliu produkty Magnello, Toprex, Amistar Gold a Plexeo 60 a pro příští rok připravují nový fungicid Treso.

Pro podzimní ošetření doporučila Ing. Bochová fungicid Magnello, který porost ochrání před fomou a zároveň ho i reguluje. Co se týče Plexea 60, jedná se o silnější regulátor růstu a fungicid, primárně ho doporučila do balíčku do obilnin. Má ale registraci i v řepce. Na jaře lze použít pro regulaci, navětvení a vyrovnání porostu fungicid Toprex, nejlépe v kombinaci s močovinou pro silnější regulační účinek, konstatovala dále Ing. Bochová.*

Další podrobnosti přinesl týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down